Zisti viac o ceste
k sebe.

Čo je to psychoanalýza? Ako študuje psychológ? Ako mi vlastne môžu sedenia pomôcť?

Blog

EMDR terapia: Ako vám môže pomôcť pri liečbe traumy?

EMDR terapia je efektívna metóda na spracovanie traumy a úzkostných porúch, ktorá využíva bilaterálnu stimuláciu na uvoľnenie emocionálneho napätia. Zistite, ako EMDR funguje, aké sú jej výhody, a pre koho je vhodná.

Aký je význam kognitívnych funkcií, a ako ich zlepšiť?

Kognitívne funkcie, ako sú pamäť, pozornosť a učenie, sú kľúčové pre naše každodenné fungovanie a kvalitu života. Zistite, čo všetko tieto funkcie ovplyvňuje, prečo sú dôležité, a akými metódami ich môžete efektívne trénovať a zlepšovať.

Čo je to autogénny tréning, pre koho je vhodný a s čím pomôže?

Autogénny tréning je účinná technika na uvoľnenie tela a mysle, ktorá môže pomôcť so zvládaním stresu, lepším spánkom či zvýšením mentálnej pohody. Objavte, ako sa môžete pomocou autogénneho tréningu lepšie vysporiadať s výzvami každodenného života.

Ako zistiť, kedy je čas vyhľadať psychológa?

Čas vyhľadať psychológa nemusí prísť len v čase krízy – niekedy je dôležité požiadať o pomoc preventívne. Tento článok vám pomôže rozoznať prvé varovné signály duševného vyčerpania a zistiť, kedy už vlastná pomoc nestačí. Objavte, ako môže psychológ zlepšiť váš každodenný život.

Kedy je ten správny čas na párovú terapiu?

Párová terapia môže pomôcť párom v rôznych fázach vzťahu, nielen v kríze. Zistite, kedy je vhodné o nej uvažovať, aké problémy dokáže riešiť a čo môžu partneri od terapie očakávať. Spoznajte výhody párovej terapie pre zdravé aj problémové vzťahy.

Preferencie v terapii

Tento dokument pomáha klientovi lepšie pochopiť, čo môže očakávať od vybranného psychológa. Skóre zohľadňuje terapeutický smer, osobnosť a preferencie psychológa. Na základe šiestich protichodných preferencií si klient môže lepšie predstaviť jeho prístup.

Ako vyliečiť nespracovanú traumu z detstva?

Trauma je skúsenosť, ktorá nás emočne zasiahne tak hlboko, že ovplyvní spôsob, akým vnímame svet, sami seba a naše vzťahy. Informácie o tom akú sú najčastejšie príčiny tráum z detstva, čo všetko môže ovplyvniť nespracovaná trauma v dospelosti, a ako ju liečiť.

Šikana na pracovisku – ako si s ňou poradiť?

Šikanovanie v práci môžeme definovať ako nežiadúce správanie, ktoré môže mať negatívne psychické aj fyzické dôsledky na zamestnanca. Informácie o tom ako sa šikana na pracovisku prejavuje, aké sú jej najčastejšie typy, a ako ju môžeme riešiť.

Prečo je work life balance dôležitý a čo ho pomôže dosiahnuť?

Work-life balance nie je luxus, ktorý si môžu dovoliť len vybraní ľudia, ale o malých, no konzistentných krokoch. Nemusíte naraz meniť celý svoj život – začnite tým, že každý deň urobíte niečo pre seba, pre svoje zdravie a pohodu. Informácie o tom prečo je dôležitý, a ako ho dosiahnuť.

Aké sú symptómy posttraumatickej stresovej poruchy?

PTSD nie je len stav dočasnej úzkosti alebo strachu, ale hlboké narušenie vnútornej rovnováhy, ktoré sa môže prejaviť mesiace či dokonca roky po traumatickej udalosti. Informácie o príznakoch, diagnostike, a možnostiach liečby posttraumatickej stresovej poruchy.

Alkoholizmus - ako vzniká, kto je ohrozený a ako ho liečiť?

Alkoholizmus je závažná forma závislosti na alkohole, pri ktorej človek nedokáže kontrolovať svoje pitie, aj napriek tomu, že mu to spôsobuje fyzické, psychické alebo sociálne problémy. Informácie o príznakoch, diagnostike, možnostiach liečby a prevencii alkoholizmu.

Ako na dychové cvičenia proti stresu a úzkosti?

Dychové cvičenia sú techniky zamerané na vedomé riadenie a kontrolu dýchania s cieľom ovplyvniť telesné a psychické funkcie, a používajú sa na uvoľnenie napätia, zníženie úrovne stresu a úzkosti. Informácie o ich význame, výhodách a konkrétne tipy na dychové cvičenia.

Aké sú príčiny narcizmu a ako rozpoznať jeho znaky?

Narcizmus je osobnostná črta alebo porucha, ktorá sa vyznačuje predovšetkým nadmerným sebauznaním, nedostatkom empatie voči druhým ľuďom a nadmernou potrebou obdivu. Informácie o znakoch narcizmu, o jeho dôsledkoch, prečo vzniká, a možnostiach liečby.

Aké sú príznaky panického ataku a ako ho zvládnuť?

Panický atak je náhla epizóda intenzívneho strachu spúšťajúca kombináciu fyziologických a psychologických príznakov, pričom v realite neexistuje žiadne skutočné nebezpečenstvo. Informácie o príznakoch, príčinách, prevencii a ako môžeme človeku s panickým atakom pomôcť.

Čo je to hypochondria, aké má príznaky a aká je liečba?

Hypochondria je typ úzkostnej poruchy, a prejavuje sa neopodstatnenými tvrdeniami či myšlienkami týkajúcimi sa zdravotného stavu človeka. Hypochonder je teda človek, ktorý je zdravý, ale verí tomu, že je chorý. Informácie o príznakoch, dôvodoch vzniku a možnostiach liečby.

Aký je rozdiel medzi bežnou únavou a únavovým syndrómom?

Chronický únavový syndróm je komplexné ochorenie, ktorého najvýraznejším symptómom býva to, že dotyčný sa dlhodobo cíti unavený, pričom sa pocity únavy nezmiernia ani po spánku. Informácie o prejavoch, príčinách a možnostiach liečby.

Sebapoškodzovanie - koho sa týka najčastejšie a aká je liečba?

Sebapoškodzovanie je úmyselné zraňovanie vlastného tela alebo časti tela bez zámeru spáchať samovraždu. Ide skôr o spôsob zvládania svojich emócií, ktoré sa zdajú byť príliš bolestné, aby mohli byť vyjadrené slovami. Informácie o príčinách, možnostiach liečby a podpory.

Aké sú príznaky workoholizmu a ako si s ním poradiť?

Workoholizmus možno definovať ako nadmernú závislosť na práci, keď sa práca stáva hlavnou prioritou, pričom sa zanedbávajú iné oblasti života, ako sú rodina, priatelia, záujmy a dokonca aj vlastné zdravie. Informácie o jeho prejavy, typoch a možnosti liečby.

Čo je to porucha osobnosti a aké sú jej najčastejšie typy?

Ľudia s poruchou osobnosti, vnímajú, cítia, rozmýšľajú a správajú sa inak ako väčšinová populácia, čo im môže prinášať ťažkosti v socializácii a fungovaní s inými ľuďmi. Informácie o typoch a príznakoch porúch osobnosti, diagnostike a možnostiach liečby či podpory.

Čo je to impostor syndróm, koho ohrozuje a ako s ním bojovať?

Impostor syndróm je presvedčenie o sebe samom, že moje úspechy sú len šťastnou náhodou, bez uvedomenia si svojich schopností. Informácie o tom, ako sa impostor syndróm prejavuje, čo ho spôsobuje, aký má na ľudí vplyv, a ako predchádzať jeho vzniku.

Koho postihuje syndróm prázdneho hniezda a ako ho zvládnuť?

Syndróm prázdneho hniezda je termín používaný na opis emocionálneho stavu, ktorý môžu zažívať rodičia, keď ich deti odídu z domova. Je charakterizovaný pocitmi smútku, osamelosti a straty celkového zmyslu života. Informácie o tom, aké má odchod detí pozitívne aj negatívne dôsledky, a ako sa naň dá pripraviť.

Na čom všetkom môžeme byť závislí a ako sa závislosti zbaviť?

Závislosť je stav, kedy človek nedokáže kontrolovať svoju potrebu či chuť po určitej látke alebo po nejakej činnosti a to napriek tomu, že si je vedomý toho, že to má negatívny vplyv na jeho zdravie či dokonca jeho život. Informácie o príznakoch, dôsledkoch a ako so závislosťou bojovať.

Viete, čo je syndróm bieleho plášťa a ako sa ho zbaviť?

Syndróm bieleho plášťa je jav, pri ktorom dochádza k zvýšeniu krvného tlaku pacienta v dôsledku stresu alebo úzkosti vyvolanej prítomnosťou lekára alebo zdravotníckeho personálu. Informácie o príčinách, dôsledkoch a ako s ním bojovať.

Aké sú znaky psychického týrania a aké sú jeho dôsledky?

Psychické týranie je jednou z najneviditeľnejších foriem násilia, no jeho dôsledky môžu byť devastujúce. Informácie o tom, ako spoznať psychické týranie, aké má formy, a ako sa mu postaviť či pomôcť tým, ktorí sú ním postihnutí.

Prečo potrebujeme priateľov a kde ich nájsť v dospelosti?

Čo nám môže dať skutočné priateľstvo a ako ho nájsť aj v dospelosti? Priateľstvá sú kľúčové pre naše šťastie a duševnú pohodu, prinášajú podporu a spolupatričnosť. V dospelosti môžeme nájsť nových priateľov prostredníctvom záujmových činností, dobrovoľníctva, športových klubov či pracovného prostredia.

Aké sú príčiny samovražedných myšlienok a ako s nimi bojovať?

Dokážete rozoznať varovné signály samovražedných myšlienok a viete ako pomôcť? Tento článok sa zameriava na identifikáciu rizikových skupín a najčastejších dôvodov samovražedných myšlienok, poskytuje rady na ich zvládnutie a ponúka praktické kroky, ako pomôcť sebe alebo iným v krízových situáciách.

Ako sa zbaviť stresu? Čo je to chronický stres a čo spôsobuje?

Stres je prirodzenou súčasťou nášho života a vzniká ako reakcia na krízové situácie, počas ktorých naše telo vyplavuje hormóny, ktoré nás pripravujú na boj alebo útek. Aké druhy stresu poznáme, a kedy ide už o chronický stres? Informácie o fyziologických prejavoch stresu a stratégiach jeho zvládania.

S čím vám môže pomôcť klinický psychológ?

Klinická psychológia je oblasť psychológie, ktorá uplatňuje metódy a poznatky základných a špeciálnych psychologických disciplín do klinickej oblasti. Informácie o tom, čo všetko spadá pod klinickú psychológiu, akými problémami sa zaoberá a kde je možné ju študovať.

Aký veľký vplyv na nás majú súrodenecké vzťahy?

Ako ovplyvňujú vaše vzťahy so súrodencami vašu osobnosť? Zistite, ako poradie narodenia ovplyvňuje charakteristiky detí, aký vplyv majú súrodenecké vzťahy na osobnostný rozvoj a ako pozitívne ovplyvniť vzťahy medzi vlastnými deťmi.

Čo je to gaslighting a ako zistíte, že ste jeho obeťou?

Zistite, čo je gaslighting, ako ho rozpoznať a správne naň reagovať. Článok vysvetľuje techniky gaslightingu, jeho prejavy v rôznych prostrediach a poskytuje praktické rady na posilnenie sebadôvery a ochranu pred psychologickou manipuláciou.

Čo je to forenzná psychológia a čím sa zaoberá?

Forenzná psychológia sa zameriava na použitie psychologických vedomostí v právnom systéme, vrátane trestného, civilného a rodinného práva. Zistíte, aké sú hlavné činnosti forenzného psychológa, ako sa uplatňuje v praxi a kde je možné tento odbor študovať.

Toxický vzťah - aké má znaky a ako sa z neho dostať?

Čo robiť, ak sa ocitnete v toxickom vzťahu? Naučte sa rozpoznať jeho znaky, pochopiť príčiny a zistiť, či je možné vzťah zachrániť. V článku sa dozviete konkrétne varovné signály toxického vzťahu a praktické rady na jeho ukončenie.

Sebavedomie – prečo je také dôležité a ako ho získať?

Sebavedomie je veľmi komplexná téma, ktorá zahŕňa viaceré aspekty našej osobnosti. Mohli by sme ho popísať ako vieru v seba samého, pocit istoty a hodnota, ktorú si pripisujeme. Ako sa buduje, aké sú príčiny nízkeho sebavedomia, a ako budovať sebavedomie u detí?

Samota – kedy je nebezpečná a ako sa s ňou vyrovnať?

Samota je stav, keď sme sami so sebou a môže byť vnímaná pozitívne aj negatívne. Objavte metódy vyrovnávania sa so samotou, jej vplyv na človeka a rozdiel medzi samotou a osamelosťou. Naučte sa ako samota ovplyvňuje psychické aj fyzické zdravie, kedy je prospešná a kedy vyhľadať odbornú pomoc.

Smútok – ako ho prijať, liečiť a prekonať?

Smútok je prirodzenou reakciou nášho organizmu na straty a ťažkosti, s ktorými sa stretávame. Aký je rozdiel medzi smútkom, zármutkom a depresiou, kedy je vhodný čas vyhľadať odbornú pomoc a ako sa smútok lieči?

Prečo sú cez leto všetci štastní a ja nie?

Aké faktory môžu ovplyvňovať tvoju duševnú pohodu v lete? A môže ti byť aj počas slnečných dní smutno? Čo s tým sa dozvieš v tomto článku, kde sme si pre teba pripravili aj unikátnu zľavu na sedenia so psychológom.

Hnev - ktoré metódy ovládania hnevu sú naozaj účinné?

Hnev je jednou z najzákladnejších ľudských emócií, ktorý sa prejavuje v reakcii na pocit nespravodlivosti, frustrácie alebo ohrozenia. Táto emócia je často vnímaná negatívne, avšak aj hnev má v našich životoch dôležitú úlohu. Aké sú jeho funkcie, spúšťače a ako sa naučiť s ním pracovať?

Čo je to úzkosť, prečo sa objavuje a ako ju prekonať?

Úzkosť je prirodzená ľudská reakcia na stres alebo vnímané nebezpečenstvo. Zistite ako ju rozpoznať, zvládať a kedy môže ísť o úzkostnú poruchu. Informácie o príčinách, prejavoch a možnostiach liečby úzkosti.

Emočné prejedanie: Keď sa jedlo stáva únikom

Emočné prejedanie je charakterizované opakujúcimi sa epizódami nekontrolovateľného prejedania, často bez pocitu hladu. Tieto epizódy sú sprevádzané pocitom straty kontroly a následnými pocitmi viny. Informácie o príznakoch a typoch liečby.

Ako môžu politici a političky manipulovať?

Manipulácia je snaha ovplyvniť jednotlivca či skupinu ľudí vo svoj prospech často nečestnými a klamlivými spôsobmi. Nezbežpečná je v tom, že obete manipulácie si jej vplyv neuvedomujú a svoje rozhodnutia považujú za ich vlastné. Stretávame sa s ňou v osobných vzťahoch, v práci, ale aj politike.

ksebe logo

Kde sme?

info@ksebe.sk
WhatsApp *

* slúži ako zákaznícka linka, nie v kríze!

Newsletter

Poskytnutím emailovej adresy súhlasíš s odoberaním noviniek od ksebe.sk a so zásadami ochrany osobných údajov.