Prečo je sebaovládanie dôležité, a ako ho zlepšiť?
Ako sa naučiť ovládať? Ako funguje sebaovládanie, a ako na ňom efektívne pracovať?
Čo je to sebaovládanie?
Sebaovládanie znamená schopnosť človeka zvládať svoje správanie a emócie, vedieť ich regulovať a ovplyvniť. V ideálnom prípade tak, aby sme vedeli sledovať istý cieľ, ktorý si zaumienime. Tým, že žijeme v sociálnom svete, kde žijeme popri a s inými ľuďmi, je táto oblasť viac než kľúčová. Sebaovládanie sa týka nás samých, ale aj prostredia okolo nás. V skratke – na to, aby sme vedeli fungovať adekvátne v medziľudských vzťahoch potrebujeme mať pod kontrolou naše subjektívne aspekty života, ako sú už spomínané emócie či celkové správanie. Práve z tohto dôvodu sa jej v súčasnosti venuje veľa výskumov a štúdií – pretože každého predsa zaujíma, čo so sebou urobiť, aby som fungoval/a lepšie.
Sebaovládanie sa týka rôznych tém nášho života – od kontroly a regulácie vlastných emócií a myšlienok, cez životosprávu, komunikáciu s inými ľuďmi až po témy ako sú závislosti či nadužívanie niektorých látok. No a v konečnom dôsledku je to aj téma výdrže či vytrvalosti.
Ako sebaovládanie funguje?
Centrom sebaovládania vedci označujú limbický systém, kde má táto ľudská schopnosť svoj biologický pôvod. Okrem limbického systému sa do procesu sebaovládania zapája aj predná mozgová kôra (taktiež označovaná ako centrum rozhodovania).
V tejto časti tiež považujeme za dôležité uviesť, že hoci má na sebaovládanie vplyv aj dedičnosť a iné osobnostné črty človeka, stále ho vieme ovplyvniť a aktívne rozvíjať. Aj keď napríklad temperamentnejšiemu človeku sa bude na jeho sebaovládaní pracovať možno trošku náročnejšie ako tomu flegmatickému, stále sa to dá, len treba vytrvať. Práve preto sa o tom tak často hovorí – je to meniteľná vec. Pretože jedným z najdôležitejších zistení v tejto oblasti je fakt, že sebaovládanie sa vieme naučiť.
Prečo je sebaovládanie dôležité?
Sebaovládanie ovplyvňuje našu celkovú životnú spokojnosť, naše vzťahy ale má dopad aj na zdravie. Je pre nás nesmierne dôležité, aby sme vedeli fungovať vo vyrovnaných, rovnocenných vzťahoch, k čomu prispieva aj to, ako fungujeme sami so sebou.
Sebavedomie je vlastne o kontrole toho, čo robíme a hovoríme, ako to robíme a hovoríme. Máme teda zvedomené naše vlastnosti a správanie a vieme ho regulovať tak, ako je dôležité. Ak by každý jeden človek na tomto svete nemal aspoň do nejakej miery schopnosť sebaovládať sa, je možné, že by tu neexistoval žiaden poriadok a pravidlá a žili by sme v totálnom chaose. A chaos je pre ľudí mätúci.
Ako sebaovládanie zlepšiť?
Keďže cieľom je, aby sme sa sa všetci vedeli regulovať a mali teda svoje sebaovládanie zvládnuté, existuje viacero techník, ktoré nám vedia pomôcť túto schopnosť zlepšiť. Patria sem napríklad:
- Dostatočná energia – prirodzene na to, aby sme vedeli zvládať s prehľadom svoje emócie a správanie, potrebujeme mať energiu. Je preto nesmierne dôležité dopriať si čas na oddych, relax a dôležitý je aj kvalitný spánok a zdravú stravu.
- Plánovanie a ciele – mať ciele nám pomôže sústrediť sa na to, čo potrebujeme a plánovanie či organizácia nám zároveň pomôže s dosahovaním tohto cieľa.
- Relaxačné techniky – podľa viacerých odborníkov je to najlepšia stratégia – naučiť sa „predýchať“ emóciu, vydýchnuť to, čoho sa chceme zbaviť, vyfiltrovať to.
- Zíde z očí, zíde z mysle – niekedy funguje aj dať preč podnet, ktorý nás vyvádza z rovnováhy a zvádza nás k správaniu, ktoré nechceme – napríklad nezdravé jedlo, mobilný telefón alebo niečo iné, čo nás vie na dlhú chvíľu odviesť od toho, čo by sme skutočne robiť mali
- Šport – endorfíny vedia byť skvelý liek na ľudskú psychiku a zároveň pri akomkoľvek type športu vieme naše emócie a myšlienky vyventilovať.
- Terapia – terapia vie byť cenným prostriedkom k tomu, aby sme pochopili, prečo sa deje, čo sa deje, a čo by vám mohlo najlepšie pomôcť.
Ako učiť sebaovládaniu deti?
Na začiatok by sme radi uviedli jeden zaujímavý experiment, ktorý sa týkal práve témy sebaovládania u detí. V 70tych rokoch svet obletel zaujímavý experiment s názvom Marshmallow test. O čo v ňom šlo? Standfordský profesor Walter Mischel pracoval s 3-5 ročnými deťmi a cukríkmi marshmallow. Úlohou detí bolo po tom, čo od profesora dostali tento cukrík, nezjesť ho, pretože ak ho nezjedia, dostanú od vedca ďalší. Výsledkom pozorovania bolo, že niektorí deti sa vedeli ovládnuť a teda cukrík nezjesť, iné to nevedeli. O čom to teda celkovo vypovedá? Tento test poukázal na to, ako veľmi je dôležité venovať sa téme sebaovládania už od skorého veku. Pretože práve schopnosť sa ovládať je u detí dobrým prediktorom sociálne žiaduceho správania, dobrých známok a výkonov v škole, adekvátnej socializácie, schopnosti nadväzovať vzťahy s inými a pod.
Dôležité je tiež spomenúť, že sebaovládanie sa rozvíja u detí už vo veku 5 rokov a rodičia ho vedia v spolupráci s deťmi pekne kultivovať. To, ako na to, môžu poskytnúť nasledujúce tipy:
- Buďte deťom príkladom – ukážte im, ako sa viete regulovať a ovládať vy, budú to kopírovať.
- Vysvetľujte – čo to do života prináša, prečo je to dôležité, aby sme regulovali svoje emócie a správanie.
- Bezpečné prostredie – vytvorte deťom bezpečné prostredie, kde sa môžu tejto schopnosti učiť.
- Logické dôsledky – logické dôsledky a nastavenie rešpektujúcich hraníc vie byť dobrým pomocníkom a vodítkom na to, aby sa deti naučili, ako funguje svet.
- Opora – buďte deťom oporou, ak sa im niekedy nepodarí regulovať svoje správanie a povzbudzujte ich k tomu, aby to skúsili opätovne – je to proces.
⎯
Dôležité upozornenie:
Tento text nenahrádza odbornú literatúru ani rady lekára alebo terapeuta. Informácie v ňom obsiahnuté sú zovšeobecnené a nemusia sa vzťahovať na každého. Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa vášho zdravia, obráťte sa na jedného z našich psychológov.
V texte používame prevažne mužský rod pre zjednodušenie a plynulosť vyjadrovania. Všetky označenia sú však myslené inkluzívne a vzťahujú sa na všetky osoby bez ohľadu na rod. 💙