Kedy je ten správny čas na párovú terapiu?
Párová terapia: Pomoc vo vzťahu aj bez krízy – kedy je správny čas ju zvážiť?
Kedy je vhodné uvažovať o párovej terapii?
Párová terapia môže byť vhodná v rôznych fázach vzťahu a nie je potrebné čakať na veľkú krízu, aby ste o nej uvažovali. Niekto ju vyhľadá preventívne, aby sa naučil lepšie zvládať konflikty alebo efektívnejšie komunikovať už v začiatkoch vzťahu. Iní prichádzajú v období náročných konfliktov, keď sa problémy cyklia a sami ich už nevedia vyriešiť. V terapii môže pár získať nezaujatý pohľad a podporu pri porozumení, nastavení hraníc alebo riešení komplikovaných situácií, ako je napríklad nevera. V niektorých prípadoch môžu partneri využiť terapiu aj ako spôsob, ako sa pokojne a rešpektujúco rozísť. Dôležité je sledovať dynamiku vzťahu a neváhať navrhnúť terapiu, ak sa nejaký problém opakovane vracia.
Aké problémy môže párová terapia pomôcť riešiť?
Párová terapia rieši najrôznejšie druhy problémov, ktoré sa v pároch vyskytujú. Začína to neschopnosťou komunikovať, ktorá je naozaj pomerne častá, cez neschopnosť porozumenia jednotlivcov v páre. Pokračuje to tým, že páry nemajú na seba čas a nevedia, ako si ho nájsť, sú zahltení svojimi prácami, rodinami, nevedia si nastaviť hranice a ich vzťah to ovplyvňuje. Častou je aj téma sexuality a intimity – buď chýbajúcej alebo problémovej, prípadne témy ohľadom detí a neschopnosti deti mať. No a kľúčovou témou, ktorá sa na párovke rieši, je nevera a strata dôvery vo vzťahu.
Ako prebieha typické sedenie párovej terapie?
Párová terapia je komplexná záležitosť, do ktorej vstupujú dvaja jednotlivci, ktorí tvoria pár a rola psychológa ako nestranného pozorovateľa či mediátora. Prvé sedenie je vždy zoznamovacie – psychológ komunikuje akési pravidlá, očakávania, upozorní pár na jeho prácu a to, ako im môže pomôcť, na čo tiež nemá dosah a nie je v jeho kompetencii. Spoločne s párom sa dohodnú na cieli terapie – teda tom, čo chce pár dosiahnuť a čo chce terapiou získať. No a následne sa buduje jednak terapeutický vzťah medzi psychológom a dvojicou, ale aj postupuje samotný proces. Pár zvykne prinášať konkrétne situácie zo svojho života, ktoré v spolupráci s terapeutom riešia a snažia sa prísť na to, kde tkvie problém, a ako ho čo najefektívnejšie riešiť.
Čo môžu partneri od párovej terapie očakávať?
V prvom rade je to spoločný čas, ktorý venujú svojmu vzťahu, na ktorom im záleží. Čiže prvotné očakávanie je to, že sa tam spolu zídu za spoločným cieľom. Zo strany psychológa môžu očakávať objektivitu, nezainteresovaný prístup, bezpodmienečnú akceptáciu a prijatie. Psychológ vie páru nastaviť zrkadlo, „preložiť“ im tie vzorce správania, ktorým u seba navzájom nerozumejú a dopomôcť im tak k lepšiemu pochopeniu seba navzájom. Zároveň je ale dôležité očakávať aj to, že je to drina. Práca na vzťahu a na terapii je drina, treba prevziať zodpovednosť, venovať tomu čas a energiu. Ale to, že na záver náš vzťah funguje lepšie a cítime sa v ňom harmonickejšie, za to stojí.
Aké sú výhody párovej terapie pre zdravé aj problémové vzťahy?
Medzi najväčšie výhody párovej terapie je to, že si vyhradíme konkrétny čas na to, aby sme sa zamysleli nad našim vzťahom a venovali mu patričnú pozornosť. Medzi ďalšie výhody patrí určite to, že sa otvorene v prítomnosti psychológa porozprávame o tom, čo nás ťaží, čo funguje, nefunguje, aké máme predstavy a čo by sme s našim vzťahom chceli spraviť. Je to dôležité pre pomenovávanie vecí nahlas a nachádzanie riešení. Zároveň je to preventívny prvok na to, že sa v párovej terapii vieme naučiť zručnostiam, ktoré vo vzťahu vieme využiť neskôr, napríklad vo chvíľach konfliktov či ďalšieho nedorozumenia.
Čo si všímať pri výbere psychológa na párovú terapiu?
Každý klient si vyberá psychológa podľa viacerých kritérií. Inak to nie je ani pri párovej terapii. Párový terapeut by mal mať patričné a potrebné vzdelanie na vykonávanie tohto druhu terapií. Zároveň by mal klientom niečím „kliknúť“ – veľmi dôležitá je sympatia, prvý dojem, ktorý klient z terapeuta má. Hovorí to totiž o tom, že klient bude vedieť veľmi pravdepodobne terapeutovi veriť a rozprávať sa s ním úprimne, autenticky, bez masky. Zároveň platí, že dobrého párového terapeuta nerobí iba počet rokov praxe. Ale aj to, akým spôsobom nastolí spoluprácu s klientmi, či sa pri ňom pár cíti vypočutý, prijatý a v bezpečí. No ak sa stane, že si klienti nezvolia dobre a psychológ im „na prvú“ nesadne, je absolútne v poriadku hľadať ďalej.
Aké sú najčastejšie mýty a predsudky o párovej terapii?
Medzi najčastejšie mýty patrí asi to, že párový terapeut je osobou, ktorá je zodpovedná za osud daného páru a má v rukách to, či pár bude alebo nebude spolu. Mýtom môže byť tiež, že pár príde na terapiu, niečo si vypočuje a tam práca končí. Práca na vzťahu sa deje hlavne po terapii, mimo terapeutovne, v každodennom živote páru. Častým mýtom sú aj veľké a rýchle zmeny – že pár príde na terapiu a po jednom sedení už problém, s ktorým prišiel, neexistuje. Terapia chce čas a pokiaľ ide o vzťahy, možno o to viac. Zmena sa deje v čase.
Čo sa predsudkov týka, patrí sem napríklad hanba za to, že sme zlyhali ako pár, keď ideme na párovú terapiu. Že sme neschopní riešiť náš vzťah sami a potrebujeme na to ďalšiu osobu. Pritom je to len stigma a nič na tom nie je – na párovú terapiu chodia stovky párov, ktorým na ich vzťahu záleží. A v tejto súvislosti môže byť predsudkom aj to, že na párovku chodia iba páry, ktoré majú problém či ťažkosti. A to nie je pravda. Na párovú terapiu chodia aj páry, ktoré chcú riešiť veci preventívne, s psychológom sa poradiť, získať iný uhol pohľadu a pod. Motivácie na návštevu párovej terapie sú skutočne rôzne. A žiadne z nich nie je lepšia alebo horšia.
Čo v prípade, keď jeden partner nechce navštíviť párovú terapiu, a ako to ovplyvňuje proces terapie?
Často sa stáva, že jeden z partnerov má menšiu chuť alebo vôbec nechce navštíviť psychológa. V takýchto prípadoch je terapia náročnejšia, pretože vyžaduje vedomé rozhodnutie a záujem o zmenu. Ak niekto nemá záujem spolupracovať, terapeut nedokáže urobiť zázraky – je dôležité, aby sa každý z partnerov rozhodol prísť sám za seba a mal túžbu pracovať na sebe alebo na vzťahu. Niekedy sa však stáva, že počas prvých sedení získa aj menej motivovaný partner nový pohľad či pochopenie, ktoré ho povzbudí. Takže aj z pôvodne nemotivovaného klienta sa môže stať motivovaný.
⎯
Dôležité upozornenie:
Tento text nenahrádza odbornú literatúru ani rady lekára alebo terapeuta. Informácie v ňom obsiahnuté sú zovšeobecnené a nemusia sa vzťahovať na každého. Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa vášho zdravia, obráťte sa na jedného z našich psychológov.
V texte používame mužský rod, ako napríklad „klient“ a „psychológ“, pre uľahčenie a plynulejší štýl vyjadrovania. Tieto termíny sú však myslené inkluzívne a vzťahujú sa na všetkých odborníkov aj klientov bez ohľadu na rod. 💙
Vyberte si z našich skúsených psychológov, ktorí ponúkajú párovú terapiu.
Pre vzťahy, ktoré chcú rásť a prekonávať výzvy.