Prečo trpíme komplexami, ako nás ovplyvňujú, a ako s nimi bojovať?

Ako vzniká komplex, ako nás ovplyvňuje a ako sa ho zbaviť?
Čo sú komplexy, a ako vznikajú?
Keď počujeme výraz komplex, každý z nás si pravdepodobne ako prvý predstaví ten svoj. Či už je viditeľný menej alebo viac, každý si nesieme životom niečo, čoho by sme sa najradšej vzdali alebo zvíťazili nad tým. Dobrou správou je, že veľa sa skutočne dá zmeniť. Ako raz povedal známy Theodore Roosevelt: „Verte, že môžete a ste v polovici cesty.“
V psychologickom význame si môžeme komplexy predstaviť ako nespracované zážitky, ktoré sú silne emočne zafarbené. Väčšinou sú na nevedomej báze. Ovplyvňujú naše prežívanie aj správanie. Záleží len na nás, ako sa nimi necháme ovplyvniť.
Akú úlohu zohráva detstvo pri vzniku komplexov?
Dnes už vďaka mnohým výskumom v oblasti detskej psychológie s istotou vieme povedať, že za mnohé záležitosti, ktoré riešime ako dospelí, v zmysle ich nápravy je zodpovedné práve naše detstvo. Komplexy vznikajú v situáciách, kedy nám je ublížené, keď zažívame nespravodlivosť... dôvodov je veľa.
Aký je rozdiel medzi komplexami a nízkym sebavedomím?
Sebavedomie človeka priamo ovplyvňuje vznik a následné upevňovanie komplexov. Základom je teda konflikt medzi realitou a tým, čo sme si vysnívali, tým, čo potláčame, lebo si myslíme, že to nie je správne, slušné, či žiaduce si na to vôbec dovoliť myslieť. Vysvetlení je viacero, súvis sebavedomia a komplexov je však istý.
Akú sú najčastejšie typy komplexov?
O komplexe menejcennosti, inak povedané pocite nedostatočnosti už snáď počul každý z nás. Čo si ale pod ním skutočne predstaviť? Pocit závislosti od iných, pocit, že vám niečo chýba, nie ste dosť dobrý, či šikovný zvládnuť to, čo ostatní. Pramení teda v našej hlave, našich myšlienkach. Buduje sa v detstve, kedy sme boli najbližšími pomenovaní za lenivých, hlúpych, či nedostatočných, teda naše pocity a osobnosť boli podceňované.
Komplex menejcennosti sa môže týkať viacerých oblastí života – vzhľadu, intelektovej oblasti, finančnej stránky, alebo sociálneho postavenia. Keďže všetky tieto pocity stoja najmä na našom vnímaní seba, či sveta, môžeme vidieť súvislosť so sebavedomím. Často môže byť spúšťačom komplexu aj prílišné porovnávanie sa s ostatnými, či prílišné zaoberanie sa reakciami a komentármi ľudí, čo v nás môže potom spôsobovať vtieravé myšlienky, ktoré ťažko dokážeme zastaviť, no najmä zreálniť.
Ako komplexy ovplyvňujú naše správanie a sebavedomie?
Čím viac sa snažíme na naše komplexy nemyslieť, potláčať ich a nedovoliť im „ísť von“, tým viac ovplyvňujú naše správanie a reakcie. Sebavedomie je teda v tomto prípade veľmi ovplyvnené tým, ako daný komplex dokážeme uchopiť, a či s ním vôbec dokážeme pracovať.
Môžu byť komplexy prekážkou v medziľudských vzťahoch?
Ako sme už spomenuli, komplexy v nás existujú na nevedomej báze. Sú teda veľmi dynamické a emočne nabité. Kedy sa však dokážu prejaviť? Ich dynamika spočíva v tom, že vedia spustiť svoju reakciu práve v čase, kedy dostanú príležitosť. To sa môže prejaviť v našich reakciách, ktoré sú často neadekvátne danej situácii, kedy reagujeme neprimerane, často aj v medziľudských vzťahoch. Môže sa prejaviť našou vysokou citlivosťou na isté podnety alebo situácie. Ide o ťažko ovládateľné impulzy, kedy konáme neprimerane – tak, ako za bežných okolností nezvykneme reagovať. Spomínané konanie sa teda môže podpísať na problémoch, či konfliktoch v medziľudských vzťahoch.
Môžu mať komplexy aj pozitívnu stránku?
V prípade hľadania pozitívneho v komplexoch je azda myšlienka, že človek si uvedomuje, že má život vo svojich rukách a závisí od neho samého, ako sa popasuje s výzvami, ktoré mu prináša. Vieme, že práca na sebe samom je jedna z najťažších a inak to nie je ani v prípade komplexov. Ak by sme hovorili o motivácii, teda porovnávaní sa s inými, no s túžbou a energiou posunúť sa k lepšiemu, môžeme hovoriť o pozitívnej stránke.
Ako rozpoznať, že trpím komplexom?
Pokiaľ sme v kontakte so sebou samým, dokážeme sa pozrieť na veci aj inak, alebo sa im postaviť. Fakt, že sa niektoré situácie dotýkajú nášho správania a reakcií inak, sme mohli zažiť napríklad v situácií, keď nás niekoho správanie privádza do nepríčetnosti, hoci v tom nie je nič osobné, alebo sme príliš hákliví na nejakú tému, ale vôbec netušíme prečo. To otvára cestu nespracovaným zážitkom, ktoré môžu aktivovať komplex.
Ako sa zbaviť negatívnych komplexov?
Je dobré spomenúť, že komplexy sú súčasťou nášho života a osobnosti.
Zbaviť sa negatívnych komplexov chce odvahu v hľadaní seba samého, kto sme, čo sú naše silné stránky, talenty, v čom sme jedineční.
Mnoho vychádza z nás, nášho pohľadu na veci, situácie a život celkovo. No sme tvory spoločenské a preto je dôležité, akými ľuďmi sme obklopení. Ak je to niekto, kto nám nikdy nič neuzná, všetko je pre neho nedostatočné a jeho pesimizmus nemá konca, tak pravdepodobne v jeho spoločnosti nás rast nečaká. Naopak ak sa obklopíme skutočnými priateľmi, ktorí sa dokážu tešiť z nášho rastu, našich úspechov, sú nám oporou a podporujú nás, dokážeme celkom vymazať z našej hlavy akékoľvek komplexy. :)
Samozrejme, pokiaľ ide o komplexy, ktoré nám spôsobujú veľké nepríjemnosti v každodennom fungovaní a nestačíme si s nimi sami poradiť, je dobré vyhľadať odborníka, napríklad aj z radov psychológov napr. na platforme ksebe.sk , venujúcim sa tejto problematike.
⎯
Dôležité upozornenie:
Tento text nenahrádza odbornú literatúru ani rady lekára alebo terapeuta. Informácie v ňom obsiahnuté sú zovšeobecnené a nemusia sa vzťahovať na každého. Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa vášho zdravia, obráťte sa na jedného z našich psychológov.