Nočné mory u detí aj dospelých – ako zlé sny zastaviť?

Čo znamenajú nočné mory u detí alebo dospelých, a ako ich zastaviť?
Čo sú to nočné mory?
Nočné mory sú intenzívnou formou zlých snov, sú to desivé sny, ktoré sa nám zdajú reálne, zanechávajú silné pocity strachu, úzkosti, hnevu, alebo znechutenia a často vedú k prebudeniu. Sú súčasťou prirodzeného spánkového cyklu, avšak ak sa objavujú často, tak môžu výrazne narušiť fyzické a psychické zdravie.
Touto témou sa zaoberali ľudia od nepamäti. Dokonca prvé zmienky sa objavujú už v starovekých textoch, vtedajší ľudia ich označovali ako zlé sny, ktoré boli považované za posolstvá od bohov. Neskôr nočné mory boli rozpracované viacerými autori rôznych terapeutických škôl. Zameranie sa na sny a na nočné mory rozpracovali ako prví psychoanalytickí autori. Prvý kto sa systematicky zaoberal nočnými morami bol Freud, ktorý sny považoval za „kráľovskú cestu do nevedomia“. Nočné mory podľa neho vznikajú, keď sa potlačené túžby prejavia vo forme sna. Tieto túžby nie sú pre ego prijateľné, a tak sú zobrazené v podobe sna. Jung definoval nočné mory ako signály nerovnosti v individuálnom živote, teda ako potrebu integrácie odmietanej časti do života človeka. Moderná psychoanalýza popisuje nočné mory ako formu emocionálneho preťaženia, kde nevedomie premieta nespracované traumy, alebo konflikty do snového obsahu. Tento prístup zahŕňa aj skúmanie vzťahových dynamík a ich vplyv na aktuálne zážitky. Podľa prístupu Gestalt terapie nočné mory odrážajú nevedomé konflikty, potlačené emócie a nedokončené záležitosti, ktoré sa snažia dostať do vedomia človeka.
Aké sú najčastejšie príčiny zlých snov?
Zlé sny zvyčajne nie sú spôsobené jednou príčinou, ale na vzniku sa podieľa kombinácia rôznych faktorov.
Medzi najčastejšie príčiny patrí:
- Trauma a PTSD – pri prežití traumy sa traumatické udalosti môžu zobrazovať v snoch. Tieto nočné mory sa opakujú, sú živé a obsahovo pripomínajú traumatickú skúsenosť.
- Depresia a iné psychické problémy – podľa vedeckých štúdií existuje úzky vzťah medzi nočnými morami a psychopatológiou. Podľa štúdie, realizovanej vo Francúzsku (Faccini, Delmonte, 2024) je evidentné, že ľudia, ktorí trpia psychickými problémami majú častejšie nočné mory na rozdiel od bežnej populácie. Avšak autori pripomínajú, že ani v súčasnosti nie je zrealizovaných dostatok vedeckých štúdií aby sme jednoznačne definovali kauzalitu medzi psychopatológiou a vznikom nočných môr.
- Fyziologické príčiny – s nočnými morami súvisia poruchy spánku, ako napríklad nespavosť, alebo aj hormonálne zmeny, prípadne nerovnováha neurotrasmiterov v mozgu, ktorá môže ovplyvniť kvalitu snov.
- Vedľajší účinok niektorých liekov, alebo užitie drog, prípadne alkoholu môže vyvolať nočné mory.
- Ďalšími príčinami môže byť bežný stres počas dňa, vysoké pracovné nasadenie, únava a vyčerpanie, alebo pocity úzkosti, nevyriešené vnútorné konflikty, ale aj konzumácia ťažkých jedál, hluk, alebo horúčka.
Koho nočné mory postihujú najčastejšie?
Možno konštatovať, že nočné mory najviac postihujú ľudí, ktorí zažívajú kombináciou vyššie uvedených faktorov/príčin vzniku. Napríklad, človek, ktorý zažil traumatickú udalosť, trpí vážnymi psychickými problémami a počas dňa zažíva mnoho stresujúcich udalostí, tak u neho sa môžu nočné mory vyskytovať častejšie.
Nočné mory môžu súvisieť aj s vývinom mozgu, alebo s rozvojom fantázie u detí. Frekvencia nočných môr je obzvlášť vysoká u deti medzi 3 – 6 rokom života, pretože v tomto veku sa vyvíja fantázia a zároveň deti v tomto veku nevedia efektívne spracovať strach. Podobne je to aj u dospievajúcich. Avšak u dospievajúcich sú nočné mory spôsobené hormonálnymi zmenami, stresom, alebo tlakom z ich predstáv a očakávaní.
U dospelých je to v prípadoch, kedy ľudia čelia výraznému pracovnému nasadeniu, rodinným problémom, alebo chronickému stresu.
Aký vplyv majú nočné mory na psychiku a spánok?
Nočné mory môžu mať výrazne negatívny vplyv na kvalitu spánku a psychickú pohodu človeka. Tieto desivé sny spôsobujú počas noci časté budenie, vyvolávajú pocity strachu, alebo úzkosti. Taktiež sa môže stať, že človek má strach opäť zaspať. Takýto prerušovaný spánok neumožňuje potrebnú regeneráciu, čo následne môže súvisieť s únavou počas dňa, zníženou koncentráciou, alebo nepríjemnými myšlienkami.
Kedy môžu byť nočné mory znakom vážnejších problémov?
Nočné mory môžu byť sprievodným príznakom iných psychických porúch, v prípadoch kedy nočné mory zasahujú do bežného fungovania človeka a emócie, ktoré s nimi súvisia sú pre človeka ohrozujúce a nedokáže sa s nimi sám vyrovnať.
Súvislosť medzi nočnou morou a závažným problémom môže byť dlhodobo neuvedomená, preto je dôležité v prípadoch neistoty vyhľadať odbornú pomoc.
V závažných prípadoch môžu nočné mory súvisieť s neurologickými ochoreniami, ktoré ovplyvňujú funkcie mozgu a reguláciu spánku. Ďalším vážnym problémom sú psychotické poruchy, napríklad schizofrénia.
Aké sú najbežnejšie témy nočných môr a ich význam?
Témy nočných môr majú zvyčajne prepracovaný dej, obsah takýchto snov sa zvyčajne sústreďuje na snahu uniknúť hrozbe, nájsť bezpečie a zachovať si osobnú integritu.
V tomto článku vychádzame zo štúdie autorov (Zadra et al, 2006, Schredl, Göritz, 2018), ktorí definovali tieto hlavné témy nočných môr:
- Byť prenasledovaný bez fyzického napadnutia.
- Fyzická agresia – vyhrážanie sa alebo priamy útok, vrátane sexuálnej agresie, vraždy, alebo únosu.
- Interpersonálne konflikty – konfliktná interakcia medzi dvoma postavami ktorá je zraňujúca, nepriateľstvo, odpor, urážky, ponižovanie, odmietanie, klamstvo, nevera.
- Abnormalita prostredia – bizarné, alebo nepravdepodobnostné udalosti.
- Prítomnosť zlých duchov, vrátane príšer, alebo mimozemšťanov.
- Nehody – dopravné nehody, pošmyknutie, utopenie, pád.
- Katastrofa/kalamita.
- Zlyhanie alebo bezmocnosť.
- Hmyz, uhryznutie hmyzom, potkanom, hadom.
- Smrť.
- Obavy.
V súčasnosti neexituje zovšeobecňujúci význam jednotlivých tém. Ich význam je individuálny pre každého človeka v súvislosti s jeho osobnou históriou a aktuálnym prežívaním.
V literatúre sa môžeme dočítať, že určité symboly v snoch a nočných morách môžu mať konkrétny význam. Napríklad nočné mory v ktorých sa topíme môžu symbolizovať zahltenie emóciami alebo stratu kontroly nad nimi. Ak sa nám sníva, že padáme z útesu, môže to symbolizovať strach zo zlyhania. Napadnutie inou osobou môže znamenať napríklad pocit ohrozenia, alebo nevyriešené vnútorné konflikty. Uvedené príklady sú symboly, slúžia ako metafory a nie doslovný význam. Zároveň nie sú vedecky podložené, v zmysle empirických štandardov. U každého človeka môže byť význam špecifický a viazať sa na aktuálne životné obdobie.
Aké techniky a metódy pomáhajú pri ich liečbe?
- Úprava spánkovej hygieny – zamerajte sa na dodržiavanie pravidelného času zaspávania a vstávania. Pred spánkom si vytvorte príjemné prostredie (čerstvý vzduch, primeraná teplota, tma) a venujte sa pokojným aktivitám ako napríklad čítanie knihy.
- Zapisujte si obsahy snov a nočných môr – skúste identifikovať opakujúce sa vzorce a spúšťače nočnej mory (napríklad aktivity počas dňa, stres, alebo ťažké jedlo pred spánkom). Zamerajte sa aj na emócie, ktoré sa objavujú po prebudení.
- Zaradenie relaxačných techník počas dňa (meditácia, hlboké dýchanie, relaxačné cvičenia ) – tieto techniky môžu pomôcť znížiť stres počas dňa.
- Vyhnite sa používaniu sociálnych sietí a mobilných telefónov aspoň hodinu pred spánkom.
⎯
Dôležité upozornenie:
Tento text nenahrádza odbornú literatúru ani rady lekára alebo terapeuta. Informácie v ňom obsiahnuté sú zovšeobecnené a nemusia sa vzťahovať na každého. Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa vášho zdravia, obráťte sa na jedného z našich psychológov.
V texte používame prevažne mužský rod pre zjednodušenie a plynulosť vyjadrovania. Všetky označenia sú však myslené inkluzívne a vzťahujú sa na všetky osoby bez ohľadu na rod. 💙