Prečo je starostlivosť o duševné zdravie dôležitá aj pre mužov?

Mužské duševné zdravie: Prečo je stále tabu, a ako prelomiť bariéry?

Trpia muži menej často psychickými poruchami ako ženy?

Psychické problémy sú už v súčasnosti viac viditeľnejšie aj u mužov, no stále sa im nevenuje dostatočná pozornosť. Existuje neúmerný rozdiel medzi počtom mužov, ktorí trpia psychickými problémami a mužmi, ktorí odbornú pomoc vyhľadajú. Výskyt diagnostikovaných psychických porúch u mužov je 15 % – 20 % v populácii.

Na druhej strane muži majú vyššiu mieru dokonaných samovrážd v porovnaní so ženami. Štatistiky uvádzajú až 75 %. Muži netrpia menej psychickými problémami ako ženy, i keď sa to tak môže javiť. Môžeme sa domnievať, že muži často nerozprávajú o svojich problémoch, alebo ich včas neriešia, prípadne im nevenujú dostatočnú pozornosť. I keď sú tendencie v súčasnej spoločnosti sa viac venovať témam psychického zdravia, mnoho mužov skrýva svoje problémy a bojí sa o nich otvorene rozprávať.

Aj muži prežívajú náročné životné situácie, stres v rodinnom, alebo pracovnom prostredí, úzkosť, môžu trpieť pocitmi nízkej sebaúcty, prípadne mohli prežiť traumatické udalosti vo svojom živote. V našej kultúre muži nie sú zvyknutí rozprávať o tom, čo ich trápi. Jednou z hlavných príčin je výchova chlapcov, keď už v útlom detstve sa na chlapcov kladú vysoké očakávania, aby si svoje problémy riešili sami. Zdanlivo nepodstatné slová, ktoré počujú malí chlapci, ako napríklad „neplač“, „buď silný“, „veď to nič nie je“ sa môžu negatívne podpísať na ich psychickom zdraví. V dospelosti môžu mať problém s vyjadrením a spracovaním emócií. Takéto nezdravé spracovanie emócií môže zvyšovať riziko psychických porúch, ako napríklad depresie, závislosti alebo agresívneho správania.

Aké sú najčastejšie psychické problémy u mužov?

Muži, rovnako ako ženy, môžu trpieť rôznymi psychickými problémami. Rozdiel medzi mužmi a ženami sa môže javiť v prežívaní a riešení psychických problémov. Muži môžu častejšie ignorovať varovné prejavy psychickej choroby, potláčajú, prípadne ignorujú svoje emócie. Neprejavené a nespracované emócie sa hromadia, čo môže viesť k závažnejším problémom.

U mužov sú častejšie diagnostikované závislosti. Psychotropná látka môže krátkodobo uvoľniť človeka od nepríjemných emócií a navodiť pocit úľavy. Z dlhodobého hľadiska zhoršujú celkový psychický aj zdravotný stav.

Mnoho mužov trpí depresívnymi symptómami. Spoločensky prijateľná emócia pre mužov je hnev, a tak namiesto smútku môžu prejavovať intenzívny hnev, prípadne môžu cítiť celkovú únavu.

Muži sa tiež môžu stať obeťami sexuálneho zneužitia, alebo iných traumatických udalostí. Nepríjemné emócie, spojené s traumatickou udalosťou, môžu mať tendenciu potláčať, čo môže viesť k intenzívnym prejavom posttraumatickej stresovej poruchy. Tieto prejavy sa môžu týkať flashbackov, problémov so spánkom, pocitov hnevu, agresívnych tendencií,  alebo neustálym pocitom úzkosti a ohrozenia. 

Prečo muži často nevyhľadávajú pomoc pri duševných problémoch?

U mužov je častejšia tendencia vyhýbať sa návšteve odborníka a zľahčovať svoj stav, čo následne sťažuje správne a včasné stanovenie diagnózy.

Výskum (Lynch, et al, 2018) skúmal prekážky a riešenia odbornej pomoci pri psychických problémoch u mladých mužov. Vzorku tvorili muži vo veku 18-24 rokov. Medzi najvýraznejšie prekážky pri hľadaní odbornej pomoci muži uviedli kultúrne vplyvy, stigmatizáciu v rámci kolektívustrach, samoliečbu alkoholom a tradične mužský ideál.

Muži nevyhľadávajú pomoc pri duševných problémoch z viacerých dôvodov:

  • Stereotypy v spoločnosti – tlak na mužov, aby svoje problémy zvládli sami. Podľa spoločenských očakávaní, muž sa má vyznačovať vnútornou silou ustáť náročné situácie a schopnosťou riešiť problémy sám. 
  • Normy maskulinity – tradičná maskulinita zdôrazňuje určité prejavy v mužskom správaní, súvisiace so silou, mocou, dominanciou nad ženami.
  • Absencia podpory z rodiny a blízkych vzťahov – v mnohých rodinách chýba úprimná komunikácia, často sa v rodinách rozpráva o prevádzkových témach a chýba emočné spojenie, podpora a blízkosť. Mužské priateľstvá sa často sústreďujú na spoločné aktivity, avšak s menším priestorom na otvorený rozhovor o problémoch, potrebách a emóciách.
  • Pocit zlyhania a obavy zo straty rešpektu – muži sa môžu obávať, že ich nemusí rodina pochopiť a prijať, keď sa zdôveria s psychickými problémami. Táto obava môže byť spojená s intenzívnymi pocitmi hanby a viny.

Ako vplýva spoločenská stigma na mužské duševné zdravie?

Spoločenská stigma sa týka negatívnych postojov a nesúhlasom s osobami, alebo skupinou osôb,  ktorí trpia psychickými problémami. Spoločnosť očakáva, že muž bude stabilný, silný, schopný vyriešiť svoje problémy sám. Dôvodom je aj nesprávne pochopenie psychických problémov. Spoločnosť označuje muža, ktorý trpí psychickými problémami, za osobu so „slabým charakterom“. Teda táto stigma ovplyvňuje celú osobnosť človeka.

Psychické problémy u mužov výrazne zasahujú do ich celkového fungovania a spoločenského statusu. Takéto vnímanie spoločnosťou môže viesť k odmietaniu mužov, ktorí trpia psychickými problémami. Pri zvnútorní daného presvedčenia, ide o sebastigmatizáciu, teda o internalizáciou sociálnej stigmy. Muž, ktorí podlieha týmto presvedčeniam, môže začať pochybovať o sebe, o svojej hodnote, o svojich silných stránkach a môže nadobudnúť presvedčenie, že ide o bezvýchodiskovú situáciu. Spoločenská stigma môže súvisieť aj so zvýšeným rizikom samovrážd u mužov. Až štyrikrát častejšie sa objavujú dokonané samovraždy u mužov.

Aké sú bariéry, ktoré bránia mužom v návšteve psychológa?

  • Neochota mužov vyjadriť emočnú zraniteľnosť, dotknúť sa vlastných emócií, zdôveriť sa so svojím problémom psychológovi.
  • Úzkosť a strach z pridelenia diagnózy v zmysle stigmatizácie v spoločnosti. Obava zo straty rešpektu.  
  • Zľahčovanie psychických problémov a presvedčenie, že problémy zvládnu sami, a s tým spojené časté samoliečenie pomocou alkoholu, alebo podľahnutie inej látkovej či nelátkovej závislostí.
  • Nedostatočné povedomie o výhodách terapie. Muži často nie sú informovaní o tom, ako terapia funguje, a aké výhody do života prináša.
  • Predsudky voči psychológovi, že sa zameriava na závažné psychické poruchy.
  • Finančné a časové obmedzenia, najmä v prípadoch v ktorých je muž živiteľom rodiny.

Čo by pomohlo mužom otvoriť sa a začať sa starať o svoje duševné zdravie?

  • So starostlivosťou o duševné zdravie začať už pri výchove chlapcov. Starostlivo zvažovať vety a naše očakávania, ktoré deťom každodenne zdieľame. Prijímať emócie detí a dovoliť im ich vyjadriť. Rozprávať sa s chlapcami o význame duševného zdravia primerane ich veku. Netrestať ich za prejavenie emócií na verejnosti a nezahanbovať ich. 
  • Zaradiť na školách vyučovanie o psychickom zdraví
  • Normalizovať psychické problémy, každý človek (muž či žena) počas života môže mať náročné obdobia a môže pociťovať zvýšenú psychickú záťaž, prípadne sa môžu rozvinúť rôzne psychické problémy. Je to bežné a existuje odborná pomoc.
  • Uvádzať príklady dobrej praxe. Muži, ktorí prekonali psychické problémy a sú pracovne úspešní a pozitívne hodnotení v spoločnosti, môžu byť vzorom pre ostatných. Medializovať a podporovať príklady mužov, ktorí sa starajú o svoje psychické zdravie a neboja sa otvorene rozprávať o svojich emóciách.
  • Mediálne kampane na zníženie spoločenskej stigmy – programy zamerané na osvetu duševného zdravia, ktoré by sa realizovali v školách a na pracoviskách.
  • Budovanie komunít pre mužov, kde bude vytvorené bezpečné prostredie a muži sa budú môcť rozprávať otvorene a bez predsudkov. 
  • Ponúkať možnosť zapojiť sa do semi-formálnych podporných skupín pre mužov, kde sa bude otvorene rozprávať o psychickom zdraví.

Prečo je dôležité podporovať mužov v emocionálnej zraniteľnosti?

  • Prevencia psychických problémov a podpora psychického zdravia u mužov.
  • Zvýšenie kvality blízkych vzťahov – emočná zraniteľnosť je základom pri budovaní a udržiavaní hlbokých vzťahov.
  • Autenticita a sebaprijatie – schopnosť prijať všetky svoje časti a byť sám sebou vedie k vyššej miere životnej spokojnosti.
  • Sebapoznanie – schopnosť muža byť emočne zraniteľný mu otvára hlbšie sebapoznanie a rast jeho osobnosti.
  • Transformácia rodových stereotypov v spoločnosti – prehodnotenie tradičného významu maskulinity a podpora emočnej zraniteľnosti u mužov by mohla z dlhodobého hľadiska viesť k lepšiemu psychickému zdraviu celej spoločnosti.

Aké kroky môžu muži podniknúť na zlepšenie svojho duševného zdravia?

  • Sebareflexia a úprimnosť samého k sebe – otvorenosť k sebe, zistiť čo naozaj potrebuje v živote.
  • Plánovať si oddych a pracovné aktivity – zachovať si rovnováhu medzi prácou a osobným životom.
  • Nemať na seba vysoké očakávania a tlaky na výkon.
  • Prijímať svoje emócie a nájsť človeka, ktorému dôveruje a môže s ním zdieľať svoje emócie, problémy a obavy.
  • Otvoriť sa druhým, budovať si blízke vzťahy založené na dôvere a porozumení.
  • Pri problémoch so psychickým zdravím sa nebáť vyhľadať odbornú pomoc

Dôležité upozornenie:

Tento text nenahrádza odbornú literatúru ani rady lekára alebo terapeuta. Informácie v ňom obsiahnuté sú zovšeobecnené a nemusia sa vzťahovať na každého. Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa vášho zdravia, obráťte sa na jedného z našich psychológov.

V texte používame prevažne mužský rod pre zjednodušenie a plynulosť vyjadrovania. Všetky označenia sú však myslené inkluzívne a vzťahujú sa na všetky osoby bez ohľadu na rod. 💙

Získaj exkluzívne ponuky
a novinky

VisaMastercardGoogle PayApple Pay
Približujeme starostlivosť o duševné zdravie, aby každý mohol viesť zdravý a spokojný život.
Komárnická 11, 821 03 Bratislava, Slovensko
Footer Vector