Ako zistiť, kedy je čas vyhľadať psychológa?
Nie ste na to sami: Kedy je vhodné obrátiť sa na psychológa?
Ako rozoznať, že už nestačí vlastná pomoc?
My ľudia sme silní jedinci. Zvládneme toho neskutočne veľa – od toho fyzického, až po mentálne. Niekedy nás k tomu vedú doma, niekedy nás do toho posúva či až tlačí spoločnosť, ale vo všeobecnosti sme naučení veľa vecí riešiť a zvládať sami. No to, že sme samostatní neznamená, že nie sú oblasti či témy, kde prijať pomocnú ruku nie je benefitom. Niekto si vie pomoc vypýtať skôr, niekto to všetko drží v sebe a zvláda sám, a dôjde k psychológovi možno až „v hodine dvanástej“. Niekto možno nepríde vôbec. V ktorýkoľvek moment, ak vycítite, že už nevládzete, neviete ako ďalej, chceli by ste sa zdôveriť, porozprávať, získať na svoju situáciu iný pohľad či len vychutnať si moment, že vás niekto bezpodmienečne prijíma a počúva – vtedy je čas na návštevu psychológa. A ak to sami u seba neviete rozoznať, skúste sa obrátiť na okolie. Mnoho ľudí má aktuálne svojho psychológa, a možno vám pomôže s týmto prvým krokom. Nezabúdajte, že na to nie ste sami a ani na to sami nemusíte byť.
Aké sú prvé varovné signály duševného vyčerpania?
Signály sú určite nielen psychické/mentálne, ale aj fyzické. Duševné vyčerpanie sa fyzicky môže prejavovať nespavosťou, migrénami, bolesťami v chrbte či krížoch (metafora toho, že na pleciach toho nesieme priveľa), časté sú aj bolesti brucha či závraty. Ak nám ale telo nedáva signál, vieme sa introspekciou (skúmaním samých seba a svojho vnútra) dostať k odpovediam rovnako. Všímať si, ako sa mám, ako mi je, akú mám náladu, či ešte vládzem, alebo už to je za hranou mojich síl. Základom je venovať si pozornosť, lásku a byť k sebe všímavý/á. Všímavosťou si ľahšie uvedomíme, že nám možno nie je fajn a cítime duševnú vyčerpanosť. A ako sa to vyčerpanie prejavuje na psychike? Niekto je bez nálady, iný je nahnevaný, má výbuchy hnevu, niektorí ľudia hovoria, že nemajú na nič chuť, náladu či motiváciu. Sú viac pasívni ako aktívni, nevidia vo veciach zmysel a mnoho ďalšieho.
Prečo odkladáme návštevu psychológa?
Aktuálna doba psychológom veľmi praje. V porovnaním s minulosťou je stigma ohľadom duševného zdravia stále menšia a menšia. Stále sa ale nájdu ľudia a názory, ktoré sú voči návšteve psychológa neprijímajúce, stigmatizujúce či dokonca odsudzujúce. Niektorí ľudia sa boja, iní sa hanbia, iní neveria v to, že by im niekto mohol pomôcť pri riešení ich situácií a problémov. Každý má právo sa rozhodnúť, ako k svojmu životu pristúpi. No ak existuje možnosť ísť k psychológovi, prečo tomu nedať aspoň jednu, prvú šancu? Aspoň si urobíme názor na základe vlastnej skúsenosti a budeme vedieť, že sme urobili všetko, čo je v našich silách pri hľadaní pomoci.
Aké problémy môže psychológ pomôcť riešiť?
Psychológovia pracujú podľa teórií rôznych psychologických smerov. V závislosti od toho ale aj napríklad od osobných preferencií psychológa či jeho metód psychológ pracuje na konkrétnych skupinách tém. Každý odborník sa na niečo špecializuje. Tie témy, alebo problémy, môžu byť od rodinných, partnerských cez krízovú intervenciu až po stabilizačné techniky pri práci s úzkosťou či inými emočnými problémami. Riešia sa tiež témy pracovné – vyhorenie, motivácia, spolupráca na pracovisku, medziľudské vzťahy. Časté sú aj témy zvládania vlastných emócií, ťažkosti v rozhodovaní, sebarozvoj a spoznanie samého seba, ale aj témy sexuality, intimity, rodu či sexuálnej orientácie. Vďaka nášmu filtru na ksebe si viete nájsť psychológa alebo psychologičku, ktorá rieši vami vybrannú tému.
Kedy je dôležité vyhľadať psychológa aj bez zjavnej krízy?
Keď máme pocit, že s nami niečo nie je v poriadku. Keď cítime, že sa náš život neuberá smerom, ktorým by sme chceli. Keď máme zmeny nálad, trpíme nespavosťou, sme rozladení, podráždení, máme narušené medziľudské vzťahy a celkovo jednoducho cítime, že veci nie sú tak, ako chceme, aby boli.
Ako môže psychológ pomôcť zlepšiť váš každodenný život?
Psychológ pracuje pomocou terapeutického rozhovoru, to je jedna zo základnych metód v psychológií. Popri nej používa aj rôzne iné techniky a metódy na prácu s klientom. Mnohokrát tieto samotné techniky vedia klientom v ich každodennom života pomôcť, ak si ich osvoja a uplatnia do praxe. Zlepšiť ich život vie ale aj povzbudenie od psychológa, jeho/jej bezpodmienečné prijatie a pochopenie. Cez túto korektívnu skúsenosť sa potom jedinec vo svojom živote cíti posilnený, že nie je na to sám, že má oporu. Zároveň, psychológ vie životu a témam klienta, s ktorými prichádza, nastaviť potrebné zrkadlo. Práve toto zrkadlo vie byť v každodennom živote veľmi prínosné a viesť k zlepšeniu, pretože zrazu vidíme veci inak, vidíme nové možnosti a alternatívy.
Je normálne ísť k psychológovi aj preventívne?
Mnoho ľudí chodí k psychológovi aj preventívne. Je to úplne v poriadku a je to v dnešnej dobe pomerne časté. Je to niečo ako „preventívka“ u všeobecného alebo inak dedikovaného lekára. Nemusíme mať konkrétny problém na to, aby sme navštívili psychológa. Naša návšteva môže mať viacero dôvodov a jeden z nich môže byť aj preventívny, možno sa o niečom porozprávať, čo sa deje v našom okolí a nevieme si na to vytvoriť názor, alebo sa informovať, ako pracovať s tou a inou svojou vlastnosťou. Tých tém je mnoho a všetky sú dôležité, ak sú dôležité pre daného človeka. A čo viac – na preventívne sedenia chodia nielen jednotlivci, ale aj páry. Ak tak vieme predísť vzniku problému v budúcnosti, tak to je benefit sám o sebe, no nie?
⎯
Dôležité upozornenie:
Tento text nenahrádza odbornú literatúru ani rady lekára alebo terapeuta. Informácie v ňom obsiahnuté sú zovšeobecnené a nemusia sa vzťahovať na každého. Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa vášho zdravia, obráťte sa na jedného z našich psychológov.
V texte používame mužský rod, ako napríklad „klient“ a „psychológ“, pre uľahčenie a plynulejší štýl vyjadrovania. Tieto termíny sú však myslené inkluzívne a vzťahujú sa na všetkých odborníkov aj klientov bez ohľadu na rod. 💙