Čo je to impostor syndróm, koho ohrozuje a ako s ním bojovať?
Ako sa prejavuje impostor syndróm a ako ho prekovať?
Čo je impostor syndróm?
Impostor syndróm je presvedčenie o sebe samom, že moje úspechy sú len šťastnou náhodou, bez uvedomenia si svojich schopností. Impostor syndróm by sme mohli veľmi jednoducho nazvať súborom sebapodceňujúcich presvedčení a zneisťovania seba samého. Ľudia, ktorá trpia impostor syndrómom majú tendenciu podceňovať samých seba, svoje úspechy, a pripisujú to šťastnej náhode, alebo vonkajším okolnostiam.
Ako sa impostor syndróm prejavuje?
Impostor syndróm sa prejavuje tým, že človek, ktorý daným syndrómom trpí, má pocit, že nič nedokáže, jeho sebahodnota či pocit hrdosti na seba sú výrazne deficitné. Všetky úspechy, víťazstvá pripisujú vonkajším činiteľom. Títo ľudia si to neuvedomujú, jednoducho to tak vnímajú.
Medzi najčastejšie prejavy patria:
- Neustále porovnávanie sa s ostatnými: Ľudia s impostor syndrómom majú tendenciu porovnávať sa s inými, pričom si všimnú len ich silné stránky a svoje vlastné nedostatky zveličujú.
- Sabotovanie vlastných úspechov: Zľahčujú svoje úspechy a pripisujú ich vonkajším faktorom, šťastiu alebo náhode.
- Perfekcionizmus: Snažia sa dosiahnuť dokonalosti vo všetkom, čo robia, čo vedie k neustálemu stresu a nespokojnosti.
- Strach z neúspechu: Boja sa zlyhania a nových výziev, pretože majú strach, že ich neúspech potvrdí ich vnútorné presvedčenie o vlastnej neschopnosti.
- Prokrastinácia: Odďaľujú dôležité úlohy a rozhodnutia, pretože majú strach, že ich nezvládnu.
- Izolácia: Majú tendenciu izolovať sa od ostatných ľudí, pretože sa boja, že ich odhalia ako podvodníkov.
- Fyzické symptómy: Nespavosť, únava, bolesti hlavy, tráviace problémy, ktoré sú často spojené s chronickým stresom a úzkosťou.
- Vyhýbanie sa spätnej väzbe: Strach z negatívnej spätnej väzby, ktorý bráni v osobnostnom raste.
Aké sú príčiny impostor syndrómu?
Príčin tohto syndrómu môže byť viac, ale častokrát siahajú do detstva, keď sa dotyčnému nedostávalo ocenenie a uznanie za jeho úspechy, ale všetko bývalo zo strany dospelých autorít pripisované vonkajším faktorom, alebo náhode. V dôsledku toho dotyčný nezažil úspech za to, čo dokázal, a naučil sa svoje úspechy pripisovať vonkajším faktorom bez toho, aby si uvedomil, že ten úspech je výsledkom jeho úsilia.
S impostor syndrómom sa častokrá stretávame aj u ľudí, ktorí boli vdetstve veľmi podporovaní k dosiahnutiu úspechu/výkonu, ale majú pocit, že to, čo dosiahli, nie je len ich zásluhou. Za vznikom imposter syndrómu môže byť aj opčný prístup, prípadne trauma, ktorá nebola dostatočne spracovaná, a vedie k sebaspochybňovaniu.
Koho impostor syndróm najviac ohrozuje?
Imposter syndróm najčastejšie postihuje ľudí, ktorí mali príliš prísnych, resp. nedostatočne empatických a podporných rodičov, ktorí ich v detstve nepodporovali, neoceňovali, alebo mali tendenciu ich úspechy bagatelizovať, podceňovať, alebo prehliadať. V dôsledku toho sa u nich nedostatočne rozvinula sebahodnota a sebaúcta, čo je príznačné aj pre imposter syndróm.
Aký vplyv má imposter syndróm na človeka?
Imposter syndróm vedie k pocitom menejcennosti, nedostatočnosti, sebaspochybňovania, a celkovo neschopnosti tešiť sa z vlastných úspechov a celkovo zníženej sebahodnote a sebavedomiu ľudí, ktorých sa týka. V dôsledku toho môže dochádzať k zníženej motivácii k úspechu, a dosahovaniu výkonu pod úrovňou vlastných schopností. Impostor syndróm bráni rozvíjať vlastný potenciál, vedie k pocitom menejcennosti a nedostatočnosti v živote.
Ako s impostor syndrómom bojovať?
Na prekonanie impostor syndrómu je vhodná psychologická pomoc, pričom sa terapeut s klientom pozrie na aktuálne prežívanie situácií, a hľadajú korene v minulosti. Následne pracujú na prekonávaní introjektov, ktoré klient počas života nadobudol, a ktoré uňho vypestovali presvedčenie, že za všetky úspechy je iba náhoda alebo vonkajšie činitele. Počas terapie si vyžaduje veľa podpory, a aj dlhší čas, nakoľko tieto presvedčenie bývajú veľmi silné.
Ďalšie užitočné stratégie na zvládnutie impostor syndrómu:
- Vedenie denníka: Písanie o svojich pocitoch a myšlienkach môže pomôcť identifikovať negatívne vzorce a zmeniť ich.
- Hľadanie mentora: Nájdenie mentora, ktorý vás bude podporovať a poskytovať vám spätnú väzbu, môže byť veľmi užitočné.
- Zameranie sa na proces, nie len na výsledok: Namiesto toho, aby ste sa sústredili len na dosiahnutie dokonalého výsledku, zamerajte sa na samotný proces učenia a rozvoja.
- Oslava malých víťazstiev: Oceňujte každý malý úspech, bez ohľadu na to, aký sa vám zdá byť nevýznamný.
- Prijímanie neistoty: Uvedomte si, že je úplne normálne cítiť sa niekedy neisto a že to neznamená, že nie ste schopní.
Aká je prevencia imposter syndrómu?
Myslím, že najdôležitejšiu prevenciou impostor syndrómu je podporovanie zdravej sebahodnoty a zdravého sebavedomia detí, zo strany rodičov, od detstva. Rodičia by mali svoje deti podporovať, aby rozvíjali svoj potenciál, aby si uvedomovali vlastné úspechy a schopnosti. Vďaka tomu si môžu vybudovať zdravú sebahodnotua byť schopní pociťovať hrdosť na seba pri prežívaní úspechov a súčasne vedieť, že sú schopní dosiahnuť ciele, ktoré si v živote nastavia realisticky.
⎯
Dôležité upozornenie:
Tento text nenahrádza odbornú literatúru ani rady lekára alebo terapeuta. Informácie v ňom obsiahnuté sú zovšeobecnené a nemusia sa vzťahovať na každého. Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa vášho zdravia, obráťte sa na jedného z našich psychológov.