Ktoré fóbie sú najčastejšie, ako sa prejavujú a ako sa ich zbaviť?

Aké sú príčiny vzniku fóbií, ktoré sú najčastejšie a ako sa ich zbaviť?

Čo je to fóbia? 

Fóbia je iracionálny a nadmerný strach z určitého konkrétneho objektu alebo situácie. Ide o najčastejšiu úzkostnú poruchu. Častejšie sa vyskytuje u žien než u mužov. Týka sa všetkých sociálnych aj vekových skupín. Tento chorobný strach narúša každodenné fungovanie a ovplyvňuje psychické aj fyzické zdravie. Pri fóbii hovoríme o neadekvátnej reakcii na určité objekty alebo situácie.

Aké má príznaky? 

Fóbiu charakterizujú nasledovné príznaky:

  • Silná úzkosť, môže byť charakterizovaná podľa stupňa závažnosti miernym, pocitom nepohody až panikou (desom). Prítomná môže byť strata sebakontroly, pocit na zbláznenie, až strach zo smrti.
  • Celé spektrum telesných príznakov, ako napr. búšenie srdca, potenie, sucho v hrdle, pocit na odpadnutie, návaly tepla/chladu, sťažené dýchanie, nevoľnosť.
  • Vyhýbavé správanie, človek sa vyhýba predmetu strachu (napr. lietadlám, výťahom, pavúkom...) a tým sa strach udržiava.
  • Zvýšená pozornosť na objekty strachu v okolí, neustále monitorovanie okolia, či nie je fóbický objekt prítomný, napr. pri prechádzke v prírode, neustále človek kontroluje, či nevidí na ceste hada alebo pavúka.

Aký je rozdiel medzi strachom a fóbiou?

Strach je bežná súčasť života. Je prirodzený a normálny na objekty, ktoré sú objektívne nebezpečné. Každý z nás sa niečoho bojí. Problém nastane vtedy, keď je tento strach nadmerný a obmedzuje nás v každodennom živote. Obmedzuje nás v celkovom fungovaní.  Ako bolo vyššie spomenuté, fóbia je nadmerný a iracionálny strach z veľmi špecifických objektov. Väčšina z tých objektov v skutočnosti ani nebezpečné nie sú. Avšak naše automatické myšlienky nám hovoria niečo iné a následne naše telo zareaguje tým, že spustí stresovú reakciu.  

Strach máme v nás zakorenený vplyvom evolúcie. Strach z veľkých a jedovatých pavúkov niekde v Afrike je určite adaptívny. Avšak ľudia s fóbiou sa boja aj malinkého pavúka niekde na stene, hoci ten nepredstavuje vôbec žiadne riziko.

Aké sú príčiny vzniku fóbií?

Fóbia vzniká často v detstve alebo v ranej dospelosti. Pokiaľ nie je liečená, môže pretrvávať desiatky rokov. Častokrát býva získaná odpozorovaním. Dieťa pozoruje svoju matku, ktorá sa bojí pavúkov. Pri kontakte s pavúkom začne matka kričať, utekať, volá o pomoc niekoho, kto je nablízku. Dieťa túto fóbiu získa od matky, naučí sa báť. 

Fóbia môže vzniknúť ako dôsledok traumatického zážitku (negatívnej skúsenosti). Napr. u ľudí, na ktorých zaútočí pes, môže vzniknúť fóbia zo psov. Títo ľudia sa potom vyhýbajú miestu, kde mali stretnutie so psom a taktiež sa vyhýbajú aj všetkým ostatným psom, čo môže byť naozaj náročné.  U ľudí, ktorí uviazli vo výťahu, cítili tam veľké nebezpečenstvo, nevedeli kto a kedy ich vyslobodí, môže vzniknúť fóbia z výťahov a pod. 

Fóbia môže vzniknúť informačným prenosom. Druhí ľudia (rodičia, priatelia) v nás môžu fixovať strach opakovaným upozorňovaním na nebezpečenstvo (nebezpečenstvo výšok, psov, bleskov a pod.).

Prevencia špecifických fóbií je dôležitá už v detstve – vhodnou výchovou, ktorá by nemala byť príliš úzkostná. Keď malé dieťa často počúva od svojich rodičov, že svet je nebezpečný, úzkostne reagujú, keď dieťa ochorie a pod., môže to byť akýsi základ pre rozvoj úzkostných porúch. Samozrejme, sú dôležité aj ďalšie faktory, ktoré vplývajú na rozvoj poruchy. Bolo výskumne dokázané, že tieto poruchy majú vysokú rodinnú záťaž. 

Aké typy fóbií rozlišujeme?

Existuje veľmi veľa rôznych fóbií a stále pribúdajú ďalšie. Uvádzame základné rozdelenie:

Fóbie zo zvierat (zoofóbie)

  • Ailurofóbia - strach z mačiek. 
  • Kynofóbia - strach zo psov. 
  • Arachnofóbia - strach z pavúkov. 
  • Ofidiofóbia - strach z hadov. 
  • Apifóbia - strach zo včiel. 
  • Ichtyofóbia - strach z rýb. 
  • Musofóbia - strach z myší. 

Prírodné fóbie 

  • Astrofóbia - strach z hromov a bleskov. 
  • Aquafóbia - strach z vody. 

Situačné fóbie 

  • Klaustrofóbia - strach z uzavretých alebo obmedzených priestorov.
  • Akrofóbia - strach z výšok. 
  • Aerofóbia - strach z lietania. 
  • Agorafóbia - strach z otvorených priestranstiev (obchody, námestia, veľké ulice, cestovanie dopravnými prostriedkami). 

 Fóbie z krvi, injekcií, chorôb

  • Trypanofóbia - strach z injekcií.
  • Hematofóbia – strach z krvi.
  • Sociálna fóbia - strach zo sociálnych situácií. U ľudí so sociálnou fóbiou sa často vyskytuje strach nadväzovať a udržiavať konverzáciu. Strach, že sa druhí na nich pozerajú. Strach hovoriť pred skupinou ľudí. Strach z toho, že sa znemožnia. Strach povedať nie. A postupne môže dochádzať až k vyhýbaniu sa sociálnym situáciám. V extrémnych prípadoch môže viesť k úplnej sociálnej izolácii.

 Ostatné:

  • Hypnofóbia - strach zo zaspávania ako aj strach zo spánku. 
  • Antropofóbia - strach z ľudí.

Aké sú možnosti liečby fóbií?

V prípade, že nadmerný strach narúša naše každodenné fungovanie doma, v práci alebo vo voľnom čase, je potrebné vyhľadať pomoc u odborníka.

Liečba fóbií zahŕňa sedenia so psychológom, psychoterapeutom alebo psychiatrom. Väčšinou nestačí jedno terapeutické sedenie, aby sa ťažkosti vyriešili. Je potrebných niekoľko sedení. Najskôr ide o podrobný rozhovor, kde odborník zisťuje príznaky, trvanie a stupeň závažnosti fóbie.  

Kognitívno-behaviorálna terapia (KBT) – pracuje podľa výskumne overených postupov. Využíva expozičnú liečbu, postupné vystavenie sa obávanému podnetu (situácii) po jednotlivých malých krokoch. Dôležitá je aj práca s myšlienkami a pocitmi. Identifikovať a zmeniť negatívne myšlienky. Učí klienta používať racionálnejšie myslenie.

Uvediem príklad: Človek, ktorý sa bojí pavúkov, môže mať skreslené vnímanie. Pavúka vidí ako nebezpečné zviera, ktoré hryzie, skáče na človeka a pod. V skutočnosti to tak vôbec nie je. KBT je považovaná za najefektívnejšiu formu terapie pri liečbe fóbií. Výsledky liečby sú udržiavané dlhodobo. 

Systematická desenzibilizácia – učí ako sa nevyhýbať nepríjemným podnetom, ktoré spúšťajú fóbiu. Postupne a po malých krokoch sa človek učí zotrvať v prítomnosti obávaného podnetu. Postupne sa zvyšuje náročnosť a intenzita expozície. Špecifickou formou desenzibilizácie je metóda zaplavenia. Keď sa človek vystaví obávanej situácii v plnej intenzite a zotrváva v nej, až pokým úzkosť nezačne klesať.  Táto metóda zaplavenia sa využíva pomerne zriedka, nakoľko je pre klienta náročná. 

EMDR – terapeutický postup,  ktorý sa využíva na liečbu nespracovaných traumatických zážitkov ako aj fóbií. Využíva techniky desenzitizácie a spracovanie stresujúcich udalostí pomocou očných pohybov.

Relaxačné techniky – hlboké dýchanie, svalová relaxácia, jóga sú účinné pri celkovom zvládaní stresu a úzkosti. Pomocou hlbokého dýchania sa napäté telo dokáže uvoľniť a upokojiť. Svalová relaxácia využíva napínanie a uvoľňovanie jednotlivých svalových skupín, pomáha uvoľniť celé telo.

Virtuálna realita – nová metóda liečby, výhodou je časová nenáročnosť. Naučí ako efektívne pracovať so strachom. Využíva techniku konfrontácie s podnetom, kontakt prebieha vo virtuálnej realite. 

Lieky – na zmiernenie silných príznakov úzkosti sa používajú anxiolytiká, sú vhodné len na krátkodobé užívanie. Taktiež antidepresíva môžu krátkodobo zmierniť príznaky úzkosti, avšak nenaučia novému žiadúcemu správaniu. Naučiť sa novým vzorcom správania je možné v terapii (s odborníkom - psychológom alebo psychoterapeutom). Farmakologická liečba by mala byť vždy schválená a sledovaná lekárom. 

Ako aj pri iných úzkostných poruchách, dôležitý je zdravý životný štýl. Dostatok spánku a oddychu, kvalitná a vyvážená strava, pohybové aktivity napomáhajú lepšie zvládať stresové situácie.

Aké fóbie sa u ľudí vyskytujú najčastejšie?

Medzi najčastejšie fóbie patria fóbie zo zvierat (zo psov, hadov, myší, hmyzu). Rozšírený je strach z výšok, strach z uzavretých priestranstiev, z búrky, z tmy, z cestovania lietadlom, strach z krvi. Ľudia nevedia svoj strach dostať pod kontrolu, napriek tomu, že vedia, že ich strach je iracionálny.

Aké najzvláštnejšie fóbie ľudí trápia?

Medzi najzvláštnejšie fóbie, ktoré trápia ľudí, patrí: 

  • Alektorofóbia - ľudia, ktorí trpia touto fóbiou, sa boja sliepok a vyhýbajú sa im.
  • Antropofóbia - strach z ľudí. Títo ľudia často ani nevychádzajú z domu von na ulicu. 
  • Autofóbia - strach zo samoty. Strach sám zo seba. Títo ľudia sa veľmi boja, že ich niekto opustí a zostanú sami. 
  • Bibliofóbia - nadmerný strach z kníh. 
  • Bromidrosifóbia - chorobný strach zo svojho potu.
  • Erotofóbia - strach z pohlavného života a sexuálnych otázok. 
  • Filemafóbia - strach z bozkávania. 
  • Hypnofóbia - strach zo zaspávania ako aj strach zo spánku. 
  • Ergofóbia - chorobný a nekontrolovateľný strach z práce. Môže viesť až k úplnému vyhýbaniu sa pracovisku.
  • Mysofóbia - strach zo špiny a nečistoty. 
  • Logofóbia – strach z vlastného rečového prejavu.

 ⎯

Dôležité upozornenie:

Tento text nenahrádza odbornú literatúru ani rady lekára alebo terapeuta. Informácie v ňom obsiahnuté sú zovšeobecnené a nemusia sa vzťahovať na každého. Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa vášho zdravia, obráťte sa na jedného z našich psychológov.

ksebe logo

Kde sme?

info@ksebe.sk
WhatsApp *

* slúži ako zákaznícka linka, nie v kríze!

Newsletter

Poskytnutím emailovej adresy súhlasíš s odoberaním noviniek od ksebe.sk a so zásadami ochrany osobných údajov.