EMDR terapia: Ako vám môže pomôcť pri liečbe traumy?
Ako môže pomôcť EMDR terapia pri spracovaní traumy?
Čo je EMDR terapia a ako funguje?
EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocesing ) je komplexná integratívna psychoterapeutická liečba, ktorá bola pôvodne navrhnutá na zmiernenie stresu spôsobeného traumatickými spomienkami. V súčasnosti sa využíva aj pri iných diagnózach, ako napríklad pri depresii, úzkosti, fóbiách. Pomáha ľuďom zlepšiť psychicky aj fyzický stav.
Psychologička a výskumníčka Francine Shapiro navrhla adaptívny model spracovania informácií, ktorý klientovi uľahčuje prístup ku traumatickým spomienkam a pomáha mu ich prepracovať. Základom patológie sú spomienky, ktoré obsahujú zmyslové, fyzické, emocionálne a kognitívne aspekty, ktoré sú uložené v dysfunkčných sieťach. EMDR terapia využíva k liečeniu obojstrannú stimuláciu mozgu, ktorá sa dá dosiahnuť pohybom očí, poklepkávaním, alebo zvukovou stimuláciou.
EMDR terapia sa zameriava nie len na traumatické spomienky, ale aj na súčasné situácie, ktoré spôsobujú úzkosť a rozvíja nové možnosti reagovania. Úspešná liečba zahŕňa uvoľnenie afektívneho nepokoja, nahradenie negatívnych presvedčení novými presvedčeniami a znižuje fyzické napätie. Cieľom EMDR terapie je, aby klient dokázal na zaťažujúcu spomienku myslieť bez toho, aby sa cítil zaplavený emóciami a zároveň aby dokázal zvládať nároky každodenného života.
Cieľom je aj získanie vhľadu, nových možnosti na reagovanie, kognitívna reorganizácia, zmena v postojoch a presvedčeniach, posuny v správaní (Saphiro). Tieto ciele komplexnej liečby sa dosahujú pomocou štandardizovaných postupov a protokolov EMDR.
Ako sa EMDR terapia vyvinula a na akých vedeckých základoch stojí?
EMDR bola jednou z prvých terapií posttraumatickej stresovej poruche (PTSD), ktorá bola vedecky podložená a overená. Táto metóda sa vyvinula v 80. rokoch. Pôvodne išlo o náhodný objav, ktorý neskôr autorka Francine Shapiro vedecky skúmala. Autorka počas prechádzky po parku zistila, že keď pohybovala očami zo strany na stranu, tak cítila, že nepríjemné myšlienky a emócie sú menej intenzívne. Rozhodla sa túto skúsenosť vedecky preskúmať.
V roku 1989 Shapiro, realizovala výskum, ktorého cieľom bolo zistiť, či pohyby očí môžu zmierniť intenzitu traumatických spomienok. Výsledkami výskumu potvrdila stanovenú hypotézu, teda klienti s ktorými sa pracovalo pomocou očných pohybov vykazovali nižšiu úroveň úzkosti a zmiernenie symptómov traumy.
Po uvedenom úvodnom výskume sa realizovali ďalšie výskumy, rozširovala účinnosť metódy. O metódu bol enormný záujem, viaceré štúdie sa zameriavali najmä na účinnosť pri posttraumatickej stresovej poruche. Metóda EMDR pomáha pri liečení následkov autonehôd, sexuálneho násilia, prírodných katastrof, zdravotných, alebo osobných stratách, pomáha zlepšovať pohľad na seba a uľavuje od telesných problémov. Od roku 1995 organizácie ako Americká psychologická asociácia (APA) a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) začali EMDR uznávať ako vedecky podloženú terapiu.
Zaujímavá je štúdia kolektívu autorov Van der Kolk z roku 2007, ktorá si za cieľ stanovila skúmať účinnosť EMDR v porovnaní s farmakologickou liečbou u pacientov s PTSD. Výsledky explicitne potvrdili vyššiu účinnosť EMDR.
Vedecké základy na ktorých stojí EMDR terapia:
Teoretický základ pre EMDR terapiu je Teória adaptívneho spracovania informácií (AIP). Podľa nej je mozog človeka prirodzene vybavený mechanizmami na spracovanie traumatických spomienok, avšak v prípade intenzívneho stresu, alebo traumy sa tieto mechanizmy môžu zastaviť. Traumatická udalosť ostane nespracovaná a môže opakovane spôsobovať psychické a fyzické ťažkosti. EMDR využíva bilaterálne stimulácie (napríklad očné pohyby, dotyky, zvukové stimuly) aby aktivovala prirodzené mechanizmy spracovania a umožnila mozgu reorganizovať tieto traumatické spomienky.
Ďalším teoretickým základom je pohľad neurovedy na traumu. Trauma ovplyvňuje fungovanie mozgu, najmä amygdalu (spojenú so strachom) a hipokampus (spojený s pamäťou). EMDR terapia pomáha znížiť nadmernú aktivitu amygdaly a zároveň posilňuje funkciu hipokampu. Týmto spôsobom umožňuje prepracovanie traumatických spomienok do neutrálnej podoby.
Kedy by ste mali zvážiť EMDR terapiu?
Človek by mal zvážiť EMDR terapiu, ak zažil traumatické skúsenosti, ktoré mu znemožňujú fungovanie v bežnom živote, pri rôznych typoch depresie, úzkostných poruchách a fóbiách, ale aj pri závislostiach, alebo nízkom sebavedomí.
Ako prebieha EMDR sedenie?
EMDR sedenie je štruktúrované, pozostáva z 8 fáz, ktoré prebiehajú podľa štandardizovaného protokolu. V úvode EMDR terapie sa terapeut zameriava na prípravu sedenia a budovanie dôvery. Následne sa identifikuje a opisuje traumatická spomienka. Centrálna časť EMDR terapie je tá, v ktorej terapeut vykonáva bilaterálnu stimuláciu. Následne terapeut upevňuje pozitívnu predstavu a skúma fyzické prejavy u klienta. Potom terapeut ukončí proces a presvedčí sa, že je klient stabilizovaný. Posledná fáza nastáva po určitom čase, zvyčajne na ďalšom sedení, kedy terapeut skúma aktuálny stav klienta. Dôležité je poznamenať, že EMDR terapiu môže vykonávať iba kvalifikovaný odborník s certifikátom, alebo licenciou na EMDR terapiu.
Aké sú výhody EMDR terapie pri liečbe traumy a PTSD?
Pri liečbe traumy a pri posttraumatickej stresovej poruche je EMDR terapia obzvlášť preferovaná. Dôvodov môže byť niekoľko. Výskumy potvrdzujú zníženie PTSD symptómov a spracovanie traumatických spomienok v kratšom čase v porovnaní s tradičnými psychoterapeutickými prístupmi. Ďalším dôvodom môže byť zmiernenie intenzívnych pocitov úzkostí, strachu, alebo hnevu. EMDR terapia pomáha eliminovať flashbacky a nočné mory, ktoré môžu súvisieť s prežitou traumou klienta. Na fyzickej úrovni redukuje problémy spojené s únavou, bolesťou hlavy a zlepšuje celkovú fyzickú pohodu.
Pre koho je EMDR vhodná a má nejaké riziká?
I keď sa EMDR terapia pôvodne aplikovala na ľudí, ktorí trpeli PTSD, v súčasnosti je vhodná pre ľudí, ktorí chcú riešiť širokú škálu problémov. Účinnosť EMDR terapie sa preukázala u ľudí, ktorí majú problém nadväzovať či udržiavať zdravé vzťahy, ktorí trpia úzkosťou, depresiou, alebo prežili smrť blízkeho.
Riziká EMDR terapie sú pomerne nízke v porovnaní s jej výhodami. Najčastejšie sa uvádza pocit emocionálneho vyčerpania, klienti krátkodobo môžu cítiť intenzívne emócie smútku, strachu, alebo hnevu. Uvedené prejavy sú dočasné.
⎯
Dôležité upozornenie:
Tento text nenahrádza odbornú literatúru ani rady lekára alebo terapeuta. Informácie v ňom obsiahnuté sú zovšeobecnené a nemusia sa vzťahovať na každého. Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa vášho zdravia, obráťte sa na jedného z našich psychológov.
V texte používame prevažne mužský rod pre zjednodušenie a plynulosť vyjadrovania. Všetky označenia sú však myslené inkluzívne a vzťahujú sa na všetky osoby bez ohľadu na rod. 💙