Desať tipov ako sa efektívne starať o svoje duševné zdravie

Čo negatívne ovplyvňuje duševné zdravie a ako sa oň starať?
Čo je to duševné zdravie?
Duševné zdravie je stav pohody, v ktorom si človek uvedomuje svoje schopnosti, dokáže zvládať bežné životné stresy, pracovať produktívne a je schopný prispievať do svojej komunity.
Z pohľadu Gestalt terapie, psychické zdravie znamená schopnosť byť v kontakte so sebou, so svojimi emóciami, potrebami, s prostredím a s druhými ľuďmi. Znamená to byť prítomný, autentický a prežívať život naplno bez potláčania seba a zároveň niesť zodpovednosť za vlastné rozhodnutia.
Dôležité je uvedomiť si, že psychické zdravie neznamená len neprítomnosť choroby, ale zahŕňa aj vnútornú rovnováhu, sebavedomie a sebadôveru, pocit zmysluplnosti života, vnútorný pokoj a schopnosť radovať sa zo života.
Aké sú príznaky problémov s duševným zdravím?
Príznaky na úrovni prežívania:
- Prežívanie intenzívnych emócií, najmä smútku, úzkosti, strachu a znížená schopnosť ich spracovať, alebo unášať.
- Frustrácia, pocit podráždenia až nekontrolovateľné výbuchy hnevu.
- Dlhotrvajúci pocit bezmocnosti, beznádeje, alebo pesimistický pohľad na svet.
- Výrazné výkyvy nálad, ktoré u človeka nie sú bežné.
- Neschopnosť prežívať radosť a tešiť sa z vecí, ktoré pred tým mal rád.
Príznaky na úrovni kognitívnych schopností:
- Problémy so sústredením, poruchy pamäti.
- Znížená schopnosť rozhodovať sa a riešiť problémy.
- Negatívny sebaobraz.
- Sebadeštruktívne myšlienky.
- Neustále obavy o seba, alebo o druhých, obsedantné myšlienky.
Príznaky viditeľné v správaní človeka:
- Vyhýbanie sa ľuďom až sociálna izolácia.
- Pokles záujmu o aktivity, ktoré človeku obvykle prinášali radosť a uspokojenie.
- Strata záujmu o pracovné aktivity.
- Impulzívne, alebo riskantné správanie.
- Sklony k sebapoškodzovaniu.
- Nadmerné užívanie alkoholu, alebo užívanie iných drog.
Fyzické príznaky:
- Pocit vyčerpania až chronickej únavy. Človek cíti, že mu chýba energia na vykonávanie každodenných povinností.
- Prudké zmeny v chuti do jedla, zníženie, alebo zvýšenie apetítu bez zjavných príčin. S tým spojené aj rapídne chudnutie, alebo priberanie na váhe.
- Bolesti hlavy, problémy s trávením, či vyprázdňovaním.
- Oslabená imunita (často ako dôsledok chronického stresu).
Čo môže mať na duševné zdravie negatívny vplyv?
Na duševné zdravie môže negatívne vplývať mnoho faktorov. Niektoré z nich sú pre nás viditeľné, a vieme ich pomerne jednoducho identifikovať, no iné sú skryté a často si ich ani neuvedomujeme. Každý z nás je jedinečný. To, čo niekoho z nás vyčerpáva, tak inému môže dodávať silu. Avšak existujú oblasti, ktoré negatívne vplývajú na väčšinu z nás.
- Chronický, dlhodobý stres, tlak na výkon
- Každodenný tlak na výkon, neustále povinnosti v pracovnom aj osobnom živote a nedostatok času na oddych.
- Absencia priestoru potrebného na regeneráciu, na zastavenie sa.
- Stres môže spôsobiť úzkostné pocity, podráždenie a strach, že nezvládame nároky každodenného života.
- Problémy vo vzťahoch
- Konflikty v rodinných, priateľských, partnerských, alebo pracovných vzťahoch, ktoré spôsobujú, že sa cítime nepochopení, osamelí...
- Absencia sociálne opory, blízkych vzťahov, ktorá môže viesť k sociálnej izolácií a pocitom prázdnoty, depresie a úzkosti.
- Finančné problémy
Neisté zamestnanie, dlhy, alebo strata príjmu vedú k strachu z budúcnosti a k vážnym existenčným problémom. Finančný stres môže spôsobovať problémy so spánkom, konflikty v medziľudských vzťahoch, zdravotné problémy.
- Nespracované traumatické zážitky
Najmä nevedomé traumatické zážitky, ktoré môžu pochádzať z útleho detstva, prípadne z prvých rokov života, formujú náš pohľad na seba, na medziľudské vzťahy a postoj k svetu. Aj keď si ich nepamätáme, ovplyvňujú nás prostredníctvom emocionálnych reakcií, strachov a podvedomých vzorcov správania. Patrí tu napríklad: nevedomý strach z opustenia, vyhýbanie sa blízkosti / silná potreba po blízkosti, chronická úzkosť bez zjavnej príčiny, napätie, migréna, alebo tráviace problémy...
- Nezdravý životný štýl
Nedostatočný spánok, nezdravé stravovacie návyky a nedostatok fyzickej aktivity môžu zvýšiť hladinu stresu, viesť k vyčerpaniu organizmu, môžu ovplyvniť pamäť a sústredenie.
- Sociálne siete a informačný pretlak
Neustály prísun nových informácií a jednoduchá dostupnosť sociálnych sietí môžu spôsobovať preťaženie kognitívnej kapacity človeka a psychické vyčerpanie. Taktiež ľudia môžu mať problém s filtrovaním dostupných informácií, čo môže ovplyvňovať konanie vedomých rozhodnutí. V neposlednom rade neustály informačný tok znižuje u ľudí schopnosť relaxovať a užívať si prítomný okamih.
- Nedostatok sebarealizácie
Nedostatočné naplnenie osobného potenciálu a neprežívanie zmysluplných aktivít vedie k pocitom frustrácie a nespokojnosti. Hlavným dôvodom je to, že sebarealizácia je spojená s naplnením cieľov a hodnôt, ktoré si človek stanovuje. Sebarealizácia je úzko spojená so sebaúctou. Človek pociťuje, že dosiahol to, čo si stanovil a je prospešný pre svoje okolie. Na druhej strane, pokiaľ človek nemá možnosti sebarealizácie, tak z dlhodobého hľadiska to môže viesť k spochybňovaniu seba, zníženej sebaúcte, až ku pocitom, že život nemá zmysel.
Aké sú možné dôsledky problémov s duševným zdravím?
Problémy s duševným zdravím zasahujú do všetkých oblasti života človeka (do fyzického zdravia, vzťahov, pracovného aj spoločenského života).
- Fyzické zdravie – dlhodobý stres môže oslabovať imunitný systém, čo zvyšuje náchylnosť na choroby.
- Problémy v práci – nižšia produktivita, vyhorenie, problémy s komunikáciou, znížená schopnosť efektívne pracovať v tíme.
- Blízke vzťahy – napätie vo vzťahoch, znížená schopnosť starať sa o ostatných, izolovanie sa od priateľov a rodiny.
- Nižšia kvalita života.
Desať tipov ako sa o duševné zdravie efektívne starať
- Vedome spomaľovať, na životné okolnosti nereagovať automaticky, ale spojiť sa so sebou a dopriať si čas na premyslenie.
- Plánovať si dni, počas ktorých sa budete venovať aktivitám, ktoré vám prinášajú potešenie.
- Buďte k sebe láskaví a naučte sa prijímať aj tie časti vás, ktoré nemáte radi. Zamerajte sa na to, čo všetko vám dávajú a že aj vďaka ním ste jedineční.
- Zreálňujte očakávania na seba a na vašich blízkych.
- Netlačte sa do neustáleho výkonu, ale skúste sa zamerať na cestu, na ktorej aktuálne ste. Aké veci / okolnosti/ situácie/ medziľudské vzťahy vás na nej tešia?
- Zamyslite sa nad tým, aký je váš životný štýl. Máte dostatok času na pravidelný pohyb, kvalitný spánok a zdravú stravu?
- Obklopujte sa ľuďmi, na ktorých vám záleží. Budujte s nimi hlboké vzťahy založené na dôvere, úprimnosti a vzájomnej reciprocite. Pokiaľ vás niektoré vzťahy oberajú o energiu, zamyslite sa nad tým ako máte nastavené hranice, a či dokážete jasne komunikovať vaše potreby.
- Navštevujte komunity a skupiny ľudí, ktorí zdieľajú podobné hodnoty ako vy, inšpirujte sa navzájom.
- Naučte sa techniky na zvládanie stresu, ako napríklad hlboké dýchanie, relaxačné cvičenia, autogénny tréning. Zaraďte do svojho života techniky všímavosti.
- Zaraďte do svojho života viac zábavy a humoru. Smiech a zábava patria medzi prirodzené spôsoby, ako uvoľniť napätie a znížiť každodenný stres.
⎯
Dôležité upozornenie:
Tento text nenahrádza odbornú literatúru ani rady lekára alebo terapeuta. Informácie v ňom obsiahnuté sú zovšeobecnené a nemusia sa vzťahovať na každého. Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa vášho zdravia, obráťte sa na jedného z našich psychológov.