Aké vlastnosti sú typické pre cholerika, a ako s nimi pracovať?
Aké sú vlastnosti a charakteristika povahy cholerika?
Aké sú hlavné črty cholerickej povahy?
V starovekom Grécku lekár menom Hippokrates začal uvažovať nad tým, že ľudia majú rôzne povahy, pretože sú si v niečom podobní, ale vo veľa veciach aj odlišní. Začal teda skúmať tému temperamentu a prišiel na rozdelenie 4 kategórií temperamentu podľa toho, aká telesná tekutina prevláda v danom ľudskom organizme. Jedným z týchto temperamentov, ktoré určil, je aj cholerik.
Najčastejšie charakterizujeme cholerika ako osobu, ktorá má výrazný temperament, hlučný, ťažko regulovateľný prípadne nepredvídateľný. Dôležité je ale upriamiť pozornosť aj na fakt, a na to nezabúdajme počas celého čítania tohto blogového článku, že každá povaha má svoje pozitívne aj negatívne stránky. Nikdy to nie je čiernobiele. To znamená, že okrem vyššie uvedených čŕt cholerika určite definuje aj rýchlosť v rozhodovaní, zmysel pre zodpovednosť, cieľavedomosť či praktickosť.
Medzi ďalšie typické črty a charakteristiky tohto temperamentu patria aj výbušnosť, impulzívnosť, nedostatočná trpezlivosť a chuť mať všetko hneď. Časté je aj to, že majú problém regulovať svoje emócie, čiže dochádza častejšie k prchkým a neodôvodneným reakciám, z ktorých môžu prípadne vzniknúť aj konflikty.
Ako ovplyvňuje cholerik svoje vzťahy a spoluprácu v tíme?
Ako už bolo vyššie spomenuté, každá minca má dve strany. Preto aj na pôsobenie cholerika v tíme vieme nazerať z oboch perspektív.
Cholerici sú rýchli v rozhodovaní, sú ambiciózni a orientovaní na cieľ. Zároveň, aj vďaka týmto vlastnostiam, vedia byť dobrým lídrom či manažérom. Tiež sa stáva, že ak cholerik pracuje s iným typom osobnosti ako sangvinik či flegmatik, vie to byť skutočne efektívne a dobrá spolupráca. Zároveň platí, že ak má vedúci v tíme cholerika, vie sa naňho spoľahnúť, že svoju prácu dodá v čo najvyššej možnej kvalite.
Problém môže nastať napríklad v komunikácií, kde sú cholerické osoby pomerne otvorené a priame, čo veľa ľudí nemá rado. Takže môžu nastať komunikačné šumy a nedorozumenia, tiež v spojitosti s ich tvrdohlavosťou a nekompromisnosťou. Konflikty vedia častejšie vzniknúť, ak je na pracovisku aj súťaživosť.
Čo je ešte veľmi pozitívne je to, že cholerik vie byť dlhodobo motivovaný pre svoju prácu a vie tým „nakaziť“ aj kolegov v tíme, čo má dobrý vplyv na tímovú atmosféru a produktivitu.
Prečo je dôležité rozumieť cholerickému temperamentu?
Je to dôležité pre to, ako je dôležité rozumieť všetkým iným typom osobnosti a osobnostným charakteristikám ľudí. Ide o medziľudské vzťahy. Na to, aby boli funkčné, príjemné, efektívne a rovnocenné, je dôležité, a aj celkom potrebné, aby sme sa navzájom poznali a chápali. Takže tento vzorec platí aj pre cholerický temperament. Ak pochopíme cholerika, jeho povahu a osobnosť, je pravdepodobné, že vzťah s ním bude o to jednoduchší a lepší.
Môže cholerik zvládnuť svoj temperament? Aké techniky pomáhajú cholerikovi zvládať hnev?
Síce je pre cholerika typický výraznejší temperament ako pri iných typoch osobností, stále vie pracovať na tom a s tým, ako reagovať a zvládať svoj hnev. Na začiatku je najdôležitejšia sebareflexia. Uvedomiť si, kto som, aký/á som, a ako reagujem na podnety. Zároveň tiež, ako to môže pôsobiť na moje okolie. Na stres tiež všeobecne dobre pôsobia rôzne dychové cvičenia či meditácia. Temperamentným ľuďom vie pomôcť „vybiť“ svoj hnev – čiže urobiť niečo energeticky nákladné – pohyb, cvičenie a pod. Pre zvládanie stresu je tiež fajn jasne komunikovať, čo sa so mnou deje, a čo by som potreboval – a pre cholerikov je to o to viac dôležité, keďže vedia byť v oblasti emócií uzavretí. V závere je prínosom terapia a terapeutický proces, kde si cholerik môže nastaviť zrkadlo na svoje reakcie, spoznať svoj hnev, a teda aj vyššie spomenuté techniky, ako ho zvládať.
Ako môže cholerik zlepšiť svoje vzťahy s okolím?
Vyššie uvedené pomôcky na to, ako môže cholerik pracovať so spracovaním vlastného stresu a hnevu sú efektívne aj celkovo – na jeho fungovanie vo vzťahoch. Na zlepšenie vzťahov s okolím je teda veľkou pomôckou, ak cholerik pozná samého seba, svoje potreby, vie, čo očakáva od vzťahov a má tieto očakávania realisticky nastavené. Pomáha tiež jasná, vecná a otvorená komunikácia, pomenovanie vecí takých, aké sú, a snaha o hľadanie efektívnych riešení. Pre cholerikov môže byť výzvou popri svojom temperamente zvládnuť pochopiť a prijať temperament inej osoby, preto je kľúčové pracovať aj na zvyšovaní empatie a pochopenia voči druhým ľuďom. Pretože, kto sa cíti vypočutý a pochopený, ten je v danom vzťahu motivovaný ostať. Veľmi prínosné je práve efektívne regulovanie a uvoľňovanie stresu a napätia, ktoré cholerik prežíva – v zmysle neprenášania ho do vzťahov a na iné osoby, čo môže medziľudské vzťahy poškodiť.
Ako zvládnuť konflikty s cholerikom?
V každom vzťahu z času na čas nastane konflikt. Je to prirodzené, deje sa to, a treba sa s tým naučiť pracovať, aby sa to neopakovalo príliš často, prípadne, aby kvôli tomu daný vzťah neskončil. Pri konflikte s cholerikom to môže byť o trošku väčšia výzva, nakoľko jeho impulzívne a výbušnejšie správanie, či prílišná asertivita a priamočiarosť, môžu tieto konklity podnecovať.
Keď teda chceme predísť konfliktu (prípadne ak už vznikne) s osobou, ktorá je cholerická, vie nám pomôcť:
- Ostať čo najviac v pokoji, aby sa emócie zbytočne nestupňovali a nezvyšovali aj na strane našej; zachovanie rozvážnosti je prínosné.
- Je dobré komunikovať s hranicami, resp. s ohľadom na naše hranice a potreby a neísť do príliš veľkej konfrontácie.
- Komunikovať otvorene, priamo, aby tomu obe strany chápali rovnako, vyjasňovať si naše pochopenie.
- A zároveň počúvať s porozumením (to sa vždy oplatí).
V závere by sme radi uviedli, že cholerická povaha je len jedna z mnohých. Nie je to duševná porucha, nie je to niečo zlé či nesprávne. Na každom temperamente a ľudskej povahe sú aj plusy aj mínusy, ako vo všetkom, čo sa v našom živote deje. Preto tento článok mal byť len priblížením hlavným čŕt a toho, ako cholerickú povahu spoznať. No viaceré pasáže sú určite platné a funkčné pre rôzne typy temperamentov, nie iba cholerikov.
⎯
Dôležité upozornenie:
Tento text nenahrádza odbornú literatúru ani rady lekára alebo terapeuta. Informácie v ňom obsiahnuté sú zovšeobecnené a nemusia sa vzťahovať na každého. Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa vášho zdravia, obráťte sa na jedného z našich psychológov.
V texte používame prevažne mužský rod pre zjednodušenie a plynulosť vyjadrovania. Všetky označenia sú však myslené inkluzívne a vzťahujú sa na všetky osoby bez ohľadu na rod. 💙