OCD
Obsedantno-kompulzívna porucha (OCD) je duševná porucha, ktorá sa vyznačuje opakovanými, rušivými myšlienkami (obsesiami) a/alebo nutkavým správaním (kompulziami). Obsesie a kompulzie značne ovplyvňujú kvalitu života, zaberajú človeku nadmerne veľa času a bránia mu v bežných aktivitách. Nedajú sa dostať pod kontrolu vôľou a vyvolávajú silnú úzkosť. Kompulzívne rituály prinesú dočasnú úľavu, ale o chvíľu sa neodbytné myšlienky objavia znova.
Medzi najčastejšie obsesie patria:
- strach zo špiny, baktérií, chorôb, kontaminácie
- strach z ublíženia sebe alebo iným, spôsobenia škody, spravenia chyby
- nechcené alebo tabuizované myšlienky a predstavy o sexe alebo náboženstve
- potreba poriadku a symetrie
Medzi najčastejšie kompulzie patria:
- prehnaná starostlivosť o hygienu a čistotu, napríklad opakované umývanie rúk a sprchovanie, nadmerné upratovanie
- ustavičná kontrola zámkov, dverí a spotrebičov
- nutnosť usporiadania vecí v určitom poradí
- počítanie, opakovanie slov, rituálne správanie
Príčiny OCD
Presná príčina OCD nie je známa, ale predpokladá sa, že je to kombinácia vplyvov dedičnosti a prostredia. Dôležitú úlohu zohrávajú aj neurochemické procesy v mozgu alebo odlišnosti v jeho štruktúrach. Rizikovým faktorom pre vznik OCD sú aj traumatické zážitky v detstve a niektoré osobnostné črty (napríklad väčšia uzavretosť, negativizmus, sklon k úzkostiam a depresiám).
Liečba OCD
Liečba dokáže zmierniť príznaky a zlepšiť kvalitu života aj pri závažných formách OCD. Používa sa psychoterapia, medikamentózna liečba alebo ich kombinácia.
- Psychoterapia: jednou z najúčinnejších foriem terapie pri OCD je kognitívno-behaviorálna terapia (KBT). Zameriava sa na prácu s myšlienkami a nácvik správania, ktoré pomáha pri zvládaní napätia a úzkosti.
- Medikamentózna liečba: na zmiernenie príznakov OCD dobre fungujú lieky na liečbu depresie alebo antipsychotiká. Je potrebné dlhodobejšie užívanie, kým sa prejaví ich účinok a stav sa zlepší.
- Kombinácia psychoterapie a liekov: táto kombinácia môže byť dobrou voľbou. Lieky pomôžu stabilizovať psychiku a psychoterapia zároveň pomáha pochopiť príčiny poruchy, rozoznávať spúšťače a získať väčšiu kontrolu nad myšlienkami a nutkavým správaním.
Dôležitosť včasnej diagnózy a liečby
Včasná diagnóza a liečba OCD sú dôležité pre zníženie symptómov a prevenciu komplikácií. Ak máte podozrenie, že vy alebo niekto z vašich blízkych trpí OCD, je dôležité vyhľadať odbornú pomoc. Liečba je jednoduchšia, ak sa ešte nutkavé myšlienky a rituály v správaní príliš nezafixovali a ak ešte nezaberajú veľký priestor v živote.
Ako pomôcť ľuďom s OCD:
- Informujte sa o OCD a jeho symptómoch.
- Buďte empatickí a chápaví.
- Pýtajte sa, akú pomoc a podporu od vás potrebujú.
- Pomôžte im zvládnuť nával úzkosti – účinné môže byť napríklad odpútanie pozornosti, zameranie sa na dýchanie, dotyk alebo vyjadrenie podpory, že to už v minulosti zvládli Nenúťte ich, aby prerušili svoje rituály – radšej sa zamerajte na postupné kroky, teda zmierňovanie rituálov alebo skracovanie času, ktorý im venujú.
- Povzbuďte ich, aby vyhľadali odbornú pomoc čím skôr.
⎯
Dôležité upozornenie:
Tento text nenahrádza odbornú literatúru ani rady lekára alebo terapeuta. Informácie v ňom obsiahnuté sú zovšeobecnené a nemusia sa vzťahovať na každého. Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa vášho zdravia, obráťte sa na jedného z našich psychológov.